Třípodlažní rodinný dům

16.08.2016 Individuální bydlení, Rodinné domy

Vladimír Balda
/ Obtížné podmínky daly  vzniknout návrhu domu s malou půdorysnou stopou a bydlením rozloženým do tří výškových úrovní.

+

Pro stavbu domu je k dispozici větší pozemek s půdorysným tvarem protáhlého obdélníka, který je kvůli tvaru terénu obtížně zastavitelný. Parcela je vlastně svažující se „rokle“ zarostlá vzrostlými stromy a s ne úplně výhodnou orientací k východu. Jako místo nejvíce vhodné ke stavbě domu byl vybrán horní okraj pozemku, který je dostatečně osluněn, a současně zde vede i komunikace místní uliční sítě.

Obtížné stavební podmínky daly  vzniknout návrhu rodinného domu s malou půdorysnou stopou a s bydlením rozloženým do tří výškových úrovní.

Dům je navržen na půdorysu obdélníka o rozměru cca 6 x 8 m s vyjímkou nejnižšího podlaží, které se uskočením mění na čtverec. Zastřešení pultovou střechou skloněnou ve směru svahu představuje jednoduchý a levný způsob zastřešení, princip, který se projevuje v celé koncepci domu.

Horní hrana svažitého pozemku nabízí jen velmi málo rovné plochy pro venkovní pobyt a navíc je v těsné blízkosti komunikace. Plochu zahrady tedy zvětšuje rozlehlá terasa obepínající dům ze dvou stran.

Přízemí domu je vstupním podlažím do domu a spolu s místnostmi technického a hygienického zázemí se zde nachází i prostorná kuchyně s jídelnou. První podlaží má sníženou výškou stropu na 2,2 m, která napomáhá jednodušší dostupnosti druhého podlaží. Dveře v prosklené stěně jídelny umožňují přímý výstup na terasu.

Ve druhém podlaží je umístěn obývací pokoj, ložnice rodičů a pracovna. Obě podlaží sceluje do jednoho prostoru světlík nad jídelním stolem. Obyvatelé domu pobývající v obou podlažích tak zůstávají ve vizuálním i akustickém spojení.

Poslední podlaží pod skloněnou střechou je vyhrazeno dětským pokojům, které jsou doplněny malou koupelnou a šatnou.

S ohledem na komplikované zakládání na hraně prudkého svahu byla jako nosná konstrukce zvolena dřevostavba.  Dva druhy systémů zakládání, betonové pasy a patky s ocelovými sloupy, jsou rovněž reakcí na složitý tvar terénu v místě stavby.

Zastavěná plocha 46 m2, užitná podlahová plocha 113 m2.

Autorská zpráva