Rodinný dům ve Zlíně

29.07.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Libor Chovanec, Luděk Rýzner / OK PLAN architects
/ Objekt na svažitém pozemku má spodní podlaží zapuštěné a navazující na zahradu, do ulice se uplatňují pouze dvě podlaží.

*

Novostavba rodinného domu se nachází v zastavěné části Zlína v ulici Lazy II na pozemku, který má nepravidelný půdorys vymezený semknutím dvou komunikací a hranicí sousedního pozemku. Vzhledem k terénnímu převýšení byl navržen třípodlažní dům s jedním patrem zapuštěným do terénu.

Na podzemní podlaží je situováno technické zázemí domu, dva pokoje, kuchyňka, koupelna a šatna. Toto patro je propojeno se zahradou prostřednictvím dřevěné terasy, na kterou navazuje venkovní bazén.

Na prvním nadzemním podlaží je navržen hlavní vstup do domu. Zádveří funguje jako spojovací uzel mezi domem a garáží pro dva automobily. Na zádveří navazuje chodba se schodištěm, toaletou a skříňovou šatnou, dále hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou, spíží. Společenské podlaží je propojeno prosklenými dveřmi s venkovním prostorem, atriem při komunikaci.

Na druhé nadzemní podlaží je umístěno klidové patro s ložnicí, koupelnou, pracovnou a technickou místností. Chodba a  ložnice navazují na prostornou venkovní terasu.

Dům je navržen v proporcích reflektujících okolní zástavbu. Venkovní i vnitřní materiálové řešení dává přednost přírodním materiálům, z nichž se nejvíce uplatňují obklady z cedru a cortenu – vnější fasády. V interiéru se použil především dub, ocelový plech a gletované štukové omítky. Okenní a dveřní otvory jsou navrženy do hliníkových profilů.

Zastavěná plocha 127 m², plocha pozemku 456 m².

Autorská zpráva
Foto Iveta Kopicová

 

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*