Rodinný dům ve Vrchlabí

25.04.2019 Individuální bydlení, Rodinné domy

David Vávra
/ Dům prostorově reaguje na okolní přírodu, ale i na chod slunce po obloze. Má výhled na Černou horu a terasou chytá i večerní slunce.

+

Zadání
Výstavba rodinného domu na rovinatém terénu v lokalitě Slunečný vrch ve městě Vrchlabí.

Architektonické řešení
Novostavba se nachází na nejvrchnější parcele „A“ nově vznikající lokality Slunečný vrch a tvoří se sousedními dvěma duchovně spřízněnými vilami na pozemcích „B“ a „I“ osobitou triádu. V každém řešení se jedná o dvě hmoty ve vzájemném napětí. U realizovaného domu je horní patro ložnic rodičů vykonzolováno nad vstup, který tím kryje. Patro není propojeno se spodní částí, ale volně na ní „pluje“.
Zvýrazněna je část schodiště, která tvoří jádro – srdce domu – a vystupuje
i nad obrys ložnice.
Prokompovaný půdorys, jenž se rodil během půlročního vzájemného dialogu projektanta a stavitele, je otištěn i v mnohoznačnosti fasád, které jsou však spoutány do dvou jednoduchých kvádrů.
Dům prostorově reaguje nejen na okolní přírodu, ale i na chod slunce po obloze.

Dispoziční řešení
Suterén je situován v severní části domu, využívá malou terénní nerovnost pozemku. Z centrálního prostoru (herny) můžeme rovnou vejít do odpočívarny s malou koupelnou a saunou, samostatného WC, skladu vína, kotelny, většího skladovacího prostoru i na centrální dvouramenné oválné schodiště.
Osový krytý nástup do objektu je v přízemí ze západu. Na vstup přímo navazuje pokoj pro hosty a centrální prostor se schodištěm, odkud se vchází do dvou dětských ložnic s vlastní koupelnou, na WC, do pracovny a prádelny, dále pak dvěma symetrickými dveřmi do velkého obývacího pokoje s kuchyňskou částí.
Velké prosklené plochy spojují obývací část s okolní přírodou a dýchají vůní krušnohorských jehličnanů.
Páteří horního patra je chodba s řadami skříní podél stěn, navazující na schodiště. Z chodby je vstup do soukromé zóny rodičů. Ložnice vnímá slunce během celého dne a v létě je prodloužena o terasu s vířivkou umístěnou pod pergolou.

Konstrukční řešení
Konstrukcí domu je zděný stěnový systém s monolitickými železobetonovými stropy, založený na betonových pasech. Horní patro je monolitický železobetonový skelet.
Přízemí je jednoduché, členěné pouze okenními otvory a dveřmi, omítané, barevné, v patře je dřevěný vodorovný obklad. Okna jsou z hliníkových profilů, dveře dřevěné plné i prosklené.
Nad přízemím slouží střecha jako pochozí terasa, nad ložnicí rodičů je rovná střecha s kačírkem. U rovné střechy nad ložnicí jde o dvouplášťovou střechu s kačírkem porostlou mechy a lišejníky.

Autorská zpráva
Foto Iveta Kopicová