Rodinný dům ve Slivenci

25.09.2020 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Michal Gabaš, Eva Gabaš Rosenová, Tomáš Beránek / Apropos Architects
/ Dům pro rodinu s dvěma dětmi, jednou lodičkou, výhledy do rozkvetlých třešní a vodopády ze střešních teras.

*

Racionálně formovaná hmota rodinného domu je jako loď zakotvena
v optimální poloze uprostřed sadu, na parcele, která využívá východní
a západní slunce a usměrňuje pohledy z interiéru do vegetací bujícího pozemku, v severní části porostlého vysokými borovicemi a v jižní části ovocnými stromy.

Základní objem domu je umístěn ve 2/3 hloubky pozemku na vzdálenějším konci od ulice a je dále tvarován odebíráním (krytý vstup a terasa rodičů)
a přidáváním hmoty (střešní terasa). Tímto principem je dosaženo elegantního členitého tvaru, který je jako socha formován dle potřeb svých uživatelů,
a zároveň je ve své podstatě blízký jednoduchému, energeticky úspornému
a hmotově kompaktnímu kvádru.

Fasáda domu je pojednána šedou omítkou s různou hrubostí a metalickým nátěrem, která dům pomáhá lépe „usadit“ do zeleně, a zároveň jeho hmotu zjemňuje a odlehčuje. Vykousnuté niky a ostění teras jsou naopak navrženy ze světlejších tónů omítek nebo dřevěného obkladu a pomáhají tak prosvětlit kouty domu. Hrubozrnná omítka s metalickým nátěrem v kontrastu se stínicími prvky z hladkého pohledového betonu propůjčuje domu neopakovatelnou, měnící se strukturu.

Monochromatická barevnost domu a relativní jednoduchost fasád ctí tradici nedalekých barrandovských funkcionalistických vil, a naopak nechává uživatelům volnou ruku při výběru a zařízení barevnosti interiéru.

Střešní chrliče z pohledového betonu odvodňují ploché střechy a při pohledu
z interiéru je voda stékající po řetězech živelným obrazem přírody. Povrchy střešních a zahradních palub jsou provedeny z termicky upraveného dřeva.

Estetika a materializace střešní terasy je navržena v kontextu investorem oblíbené poetiky lodní paluby. Komín krbu, který svým tvarem evokuje komín parníku, je doplněn kapitánským můstkem s kormidlem připevněným na zábradlí terasy. Kapitán domu má odsud dokonalý přehled a výhled na široké
i blízké okolí.

Autorská zpráva
Foto Studio Savec

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*