Rodinný dům v Zelenči

01.03.2010 Individuální bydlení, Rodinné domy

Michal Kunc / Atelier Kunc
Přední část domu se obrací do ulice požadovanou šikmou střechou a do zahrady (neviděn) vybíhá objekt bungalovu.


Městský dům pro rodinu… moderní dům se sedlovou střechou. Věčné téma. Tentokrát sedlová střecha nebyla přáním klienta, naopak, po úspěchu bungalovu v Horních Počernicích jsme chtěli rozpracovat jeho pokračování. Místní úřad však stanovil sedlovou střechu jako podmínku.
Navrhli jsme tedy koncept – bungalov se sedlovou střechou. Hmota domu byla vytvořena jako kombinace, spojení obou modelů, sedlové a ploché střechy. Výslednou hmotu domu jsme perforovali otvory oken a jeho obal – kůži – vytvořili z mozaiky, koláže několika materiálů: dřeva, skla, tmavého plechu a rezavého cortenu.
Mozaika objem domu opticky zmenšuje, materiály na sebe navíc vzájemně působí, dům bude krásně stárnout, dozrávat podle toho jak se budou povrchy a materiály vlivem počasí a času postupně měnit… Živá architektura.
Část domu se sedlovou střechou je určena pro společenský život rodiny, prostor je zde otevřen až pod šikmou střechu, uprostřed je vestavěn dům v domě – kostka s kuchyní a pracovnou.
Část s plochou střechou je ukryta v zahradě. Je určena intimnímu životu rodiny; ložnice, pokoje, zázemí.
Dům je jako hádanka – z ulice je vidět jen klasický objem sedlové střechy, když jej však obejdete, uvidíte, že to hlavní je skryto: klidná zahrada propojená s domem velkými francouzskými okny…

Užitná plocha 258 m².

Autorská zpráva
Foto Tomáš Rasl