Rodinný dům v Praze-Kunraticích

17.03.2011 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Lenka Brožová
Atriovým řešením dům využívá plochu malého pozemku pro vytvoření soukromé obytné zahrady
.

Dům stojí na poměrně malém a nepravidelném pozemku uprostřed bývalé zahrádkářské kolonie na okraji Kunratic. Jednoduchý malý dům, který půdorysně obklopuje pobytový dvorek, je na pozemek umístěn tak, aby maximálně využil celou šířku úzké parcely. Dům i navazující dvorek jsou situovány v přední části pozemku a zadní zvýšená zahrádka je přístupná úzkými průchody podél domu.

Dům je přízemní a nepodsklepený, ve tvaru písmene L. Dispoziční řešení vychází z přání a potřeb mladé rodiny, která chce domek využívat jako 100metrový byt se zahrádkou. V jednom křídle je hlavní obytná místnost s jídelnou s kuchyňským koutem, ve druhém velký dětský pokoj, ložnice a koupelna. Konec domu s jídelnou a kuchyní je zaříznut do terénu zahrady a celý je na vyvýšeném stupínku, stejně jako zahrada. Obytné místnosti jsou velmi otevřené a propojené s vnitřním dvorkem, který se tak stává neoddělitelnou součástí domu.

Vzhledem k velikosti domu a pozemku je zde pouze venkovní parkovací stání u vstupu. Na konci zahrady je malý dřevěný sklad. Zahrada je chráněná zídkami a plotem, který je popnutý rostlinami, předzahrádka plot nemá. Celý koncept domu doplňuje zelená střecha s vyšší vegetací, která by měla nahradit plochu zeleně na malém pozemku a při pohledech zvenku do ní dům „zabalit“.

Svislé nosné konstrukce jsou zděné, strop je železobetonový pohledový. Okna jsou hliníková, světle šedé barvy, na podlaze je červená samonivelační stěrka. Nábytek je kombinován s mořenou dýhou a lakovaným povrchem. Fasáda domu je z hnědofialového břizolitu a z vláknocementových desek šedé barvy. Oplechování titanzinkovým plechem.

Obytná plocha je 101,5 m2.

Markéta Cajthamlová
Foto Ester Havlová