Rodinný dům v Liboci

19.09.2017 Individuální bydlení, Rodinné domy

David Kraus, Jana Chrenčíková / Studio Architektura
/ Soukromá terasa do zahrady je vzhledem k převýšení pozemku o úroveň výše, se zahradou ji spojuje lávka nad zapuštěným dvorkem.

*

Parcela v uzavřeném vnitrobloku s převýšením a již daným územním rozhodnutím původně na jiný dům. Takové bylo zadání. A výsledek?

V již daných rozměrech kubatury domu posouváme patro směrem dopředu
a vytváříme zastínění přízemních obytných prostor od západního nízkého slunce. Tímto jednoduchým principem vzniká zadní soukromá terasa do zahrady, jež je však vzhledem k převýšení obou částí pozemku o úroveň výše. Prostá silueta nového domu ctí stanovenou sedlovou střechu, plné boky vytvářejí intimitu naopak plnému prosklení do zahrady za domem a zelených ploch před domem.

Polovinu přízemí zaujímá společenská část domu, obytný prostor s kuchyní
a jídelnou prosklený do zeleně na západ i do zahrady za domem. Vstupní prostor se šatnou a schodištěm odděluje obytnou část od technického zázemí s garáží.
Horní ložnicové patro je schodišťovou halou rozděleno na část rodičů a dětské pokoje. Východní terasa přístupná z ložnice, dětského pokoje a haly je nad úrovní zapuštěného dvora, lávkou navazuje na terén zahrady.

Transparentnost východozápadním směrem je v kontrastu s plnými štíty opatřenými broušenou omítkou, kterou doplňují hliníková okna a plechová střecha. V interiéru byly použity dřevěné dubové podlahy.

Podlažní plocha 255 m2.

Autorská zpráva
Foto Jan Tesař

*

*

*