Rodinný dům v Levíně

20.08.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Pavel Nalezený / RAKETOPLAN, Jan Mach, Jan Vondrák / Mjölk architekti
/ Dům je dřevěný říční parník s vyhlídkou na borový oceán z nástřešní paluby a s širokým kotevním molem směřujícím na jih.

*

V údolní vsi Levín, kudy vede stará silnice od Berouna na Plzeň, se rozhodli dát všanc několik širých polí na východní stráni. A postavit tu hned najednou, jak tomu dnes bývá, několik plevelných domů.

Kolem dokola přitom zalesněné pahorky. Západně výhled na křivoklátské vrchy Plešivec, Hřeben, Dubovou a na východ, přes říčku Litavku, Na Velký vrch, Zlatý kůň a Plešivec Českého krasu.

Půvabný kus země pro sebe získal i mladičký manželský pár a přišel za námi
s představou postavit něco malého za stejně peněz.

Dům je dřevěný říční parník s vyhlídkou na borový oceán z nástřešní paluby
a s širokým kotevním molem směřujícím na jih. Pod svým podlouhlým kvádrovým tělem má podemletý břeh, kde se tu a tam terénním schodištěm naloďuje posádka z autoplánu. Zakotvil při severní hraně pozemku. Aby se do něj dalo po celý den vycházet  do slunné zahrádky. V podpalubí obytná hala se skříňovou kuchyní, jídelnou a krbem za příčnou stěnou ještě ukrývá střídmý pokoj dětí.  Z haly po úzkém přímém schodišti vyšplháme na kapitánský můstek ložnice s výstupem na lodní terasu. Bory šumí. Na zádi vlaje česká vlajka.

Plocha pozemku 591 m2, užitná plocha 80,4 m2, zastavěná plocha 87,2 m2.

Autorská zpráva
Foto archiv autorů

*

*

*

*

*

*

*

*