Rodinný dům v Letech u Dobřichovic

30.01.2017 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jan Stempel, Jan Tesař / Stempel & Tesar architekti
/ Dům na úzkém pozemku v záplavovém území musí mít všechny obytné místnosti v patře, poskytuje ale krásný výhled do údolí Berounky.

*

U rodinného domu v Letech u Dobřichovic byla nízká cena téměř nezastavitelného pozemku vykoupena velmi komplikovanými zastavovacími podmínkami. Parcela byla výzvou a atmosféra údolí Berounky působila kouzelně. To nás motivovalo investorovi nákup odsouhlasit. Pozemek je úzký pouhých devět metrů, a navíc se nachází v pásmu protipovodňové ochrany.
To znamenalo umístit všechny obytné místnosti do patra. O to krásnější je ale nakonec výhled na Berounku z obývacího pokoje.
Při výběru pozemku jsme ale ještě netušili, že komplikovanější než pozemek budou požadavky investora. Ty se každou konzultací proměňovaly, což bylo z části způsobeno i měnicí se situací v rodině. Po odsouhlaseném projektu přišly zásadní změny a ve finále i druhá nová studie. První návrh počítal s kompletně otevřeným přízemím, dům byl pojat jako vznášející se dřevěný vagón na ocelové konstrukci. Druhý návrh již počítal s využitím přízemí pro technické místnosti, garáž a prostor pro občasné bydlení.
Konstrukce byla nakonec navržena z betonových tvárnic, které na rozdíl od projektu, kde se měl plášť zateplovat a obkládat silbonitovými deskami, byly z vnější strany zatepleny a omítnuty. Interiér nedoznal žádných změn, takže pohledové betonové zdivo v kontrastu s barevnými plochami dveří
a vestavěného nábytku vytváří i přes svou syrovost povrchů velice příjemné
a intimní prostředí pro bydlení.

Zastavěná plocha 115 m², plocha pozemku 540 m².

Autorská zpráva
Foto archiv autorů

*

*

*

*

*

*

*

*