Rodinný dům v Kryštofově Údolí

22.04.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Petr Venclovský / VENCLOVSKY/ARCHITEKTI
/ Moderní chalupou je možné nazvat rodinný dům, který respektuje místní tradiční architekturu, přitom má soudobý výraz.

 

*

Tvar a umístění rodinného domu je inspirováno místní lidovou architekturou. Dům je situován rovnoběžně s cestou na horním cípu nádherného mírně svažitého pozemku s výhledem do údolí a na Novinský viadukt. Má sedlovou střechu a obdélníkový půdorys s převažující délkou nad šířkou. Také vnitřní členění vychází z místních chalup, dovnitř se vstupuje ze středu delší strany. Bohatý stavební program obsahující vzdušný byt, další menší byt pro prarodiče, bazén, saunu, dvojgaráž, pracovnu, ateliér a tomu odpovídající počet koupelen a WC určil koncepci domu – posazení obytné dřevěné chalupy na zapuštěný betonový suterén s bazénem a dvojgaráží.

Dům tak ze silnice působí menší, do zahrady se otevírá a zvětšuje. Odsazením chalupy vůči suterénu vznikla veliká obytná terasa přístupná z hlavních obytných místností, která propojuje dům se zahradou. Interiér se tak otevírá výrazně do zahrady velkými prosklenými plochami. Je jednoduše vymalován na bílo a zařízen směsicí starého nábytku z počátku dvacátého století. Vynecháním části stropu v hlavní obytné místnosti vznikl vzdušný, shora přisvětlený prostor. Nadzemní část je lehká dřevostavba z vnějšku opláštěná přírodní břidlicí, což je místní tradiční materiál. Do terénu zapuštěný suterén je ze železobetonu.

Zahrada je ohraničena živým plotem z habru, příjezdovou cestu ze zatravňovací dlažby již pohltila tráva. Všude kolem jsou krásné lesy. Na pozemku vznikl nakonec ještě ateliér, lehká dřevostavba opláštěná prkny napuštěnými dřevním dehtem. Taková obdoba stodoly.

Plocha pozemku 5 980 m2, zastavěná plocha 175 m2, obytná plocha 227 m2.

Autorská zpráva
Foto Aleš Jungmann a archiv autora

*

Prosklení střechy dodala firma Solara.

*

*