Rodinný dům v Dobřichovicích

04.10.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Lenka Brožová
Dům v půdorysném tvaru písmene T se vznáší nad terénem, atriovým řešením si chrání soukromí zahrady.

Dům se nachází na mírně svažitém pozemku, který je situován ve vilové části Dobřichovic, Brunšově. Lokalita je umístěna v blízkosti lesa a jednotlivé vily jsou zelení přímo obklopeny.

Pozemek ovládají tři vysoké duby s úzkou korunou, které jsou umístěny zhruba uprostřed parcely. Dům je na pozemku umístěn tak, aby co nejlépe stromy doplňoval a aby s nimi byl propojen výhledy a průhledy. Půdorys domu je ve tvaru písmene T, které se „vznáší“ nad pozemkem a nenarušuje přirozenou modelaci terénu. Dům je dvoupodlažní s částečným, polozapuštěným suterénem.

Vstup s průhledem do zahrady rozděluje dům na dvě hlavní hmoty. Ve větší společné je hlavní obytný prostor s jídelnou a kuchyní, s navazující terasou orientovanou do zahrady. V přední části u vstupu je pokoj pro hosta, pracovna a sklad. V druhém křídle jsou dva dětské pokoje a ložnice s koupelnou. V suterénu je kotelna, prádelna a skladové zázemí. V návaznosti na dům jsou pod vykonzolovanou částí domu dvě parkovací stání. Velká okna ve společných obytných prostorech propojují dům se zahradou a s jednotlivými stromy.

Svislé nosné konstrukce jsou zděné. Suterén a na něho navazující zídky jsou z betonových pohledových tvárnic. Vykonzolované části domu jsou podepřeny ocelovými pozinkovanými sloupy. Stropy jsou železobetonové monolitické.

Okna a vstupní dveře jsou dřevěná. Na podlaze jsou dubové olejované parkety a ve vstupní hale a v suterénu je kletovaný beton. Vestavěný nábytek je lakovaný v barvě vnitřních omítek. Fasáda domu je z hnědého břízolitu. Atika zůstává z pohledového betonu, neoplechovaná.

Podlahová plocha 220 m2

Markéta Cajthamlová
Foto Andrea Lhotáková
http://andreal.net/

*

*