Rodinný dům v Čižicích

13.09.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Tereza Nová, Jiří Zábran / Zábran Nová architekti
/ Inspirací pro věž na hranici lesa nad vsí byla původní chata na pozemku, ale také stavebník, který tráví hodně času pozorováním přírody.

*

Jednogenerační rodinný dům se nachází na okraji obce Čižice u Plzně, na hranici lesnatého kopce. Inspirací byla odstraněná chata na pozemku, ale také stavebník, který tráví hodně času pozorováním přírody. Na hranici lesa nad vsí jsme chtěli raději posed než vesnický dům. Raději dřevo než cihlu. Raději vertikálu než horizontálu.

Uvnitř věže jsme se soustředili na práci se světlem. Dům s východní orientací tak díky věži zachycuje do interiéru i západní sluníčko z vyšších pater. Obytné prostory jsou ve věži, zázemí je částečně zapuštěno ve svahu. Věž díky tomu působí subtilně při pohledu od lesa do krajiny. Celá koncepce je korunována střešní pracovnou a vyhlídkou zároveň.

Dům hovoří jasnou „dřevořečí“ v exteriéru i interiéru. Hlavním konstrukčním materiálem je smrk. Byl použit na nosnou konstrukci, impregnovaný pak na fasádu a v interiéru ve formě bělených biodesek.

Projekt Josef Houška.
Plocha pozemku 1348 m2, zastavěná plocha 107 m2, užitná plocha 123 m2, obestavěný prostor 814 m3.

Autorská zpráva
Foto Matěj Hošek, Jana Labuťová a Jiří Vaněk, Jiří Zábran

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*