Rodinný dům u Prahy

27.01.2020 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Jan Krejčí, Lenka Krušinová
/ Dům na poslední parcele v řadě je ze strany k obci uzavřen a otvírá se směrem do volné krajiny. Dlouhou hmotu člení několik atrií.

*

Dům je na pozemku umístěn tak, aby využil všech možností, které poskytuje poslední parcela v řadě. Vzhledem k navrženému tvaru domu zástavba domů plynule přechází do volné krajiny.

Konceptem návrhu je dlouhý přízemní a nepodsklepený dům, jehož hmota je rozčleněna jednotlivými atrii. Dispozičně je rozdělen hlavní chodbou, která prochází skrz celý dům a dělí ho na obytnou a obslužnou část. Podél jihovýchodní fasády se řadí obytné místnosti – obývací pokoj s jídelnou, ložnice, tři dětské pokoje, pracovna – a na obytný prostor navazuje terasa, která vyplňuje i přilehlé atrium. Druhá část domu slouží jako obslužná a jsou
v ní umístěny koupelny, šatny, kuchyně a prádelna. U vstupu do domu je navržen sklad s technickou místností.

Fasáda hlavní hmoty domu je navržena z lícových cihel přírodního tmavého odstínu, vytváří z objektu „městský dům v přírodě“. Okenní otvory vyplňuje systém bezrámového zasklení, který ještě více propojuje interiér se zahradou a atrii. Na podlaze je položena velkoformátová kamenná dlažba z vápence, venkovní terasu tvoří pískovec. V dětských pokojích a pracovně je na podlaze olejovaný bělený dub.

Součástí stavby je i oplocení se vstupní brankou a bránou pro vjezd vozidel. Podél vstupu je část oplocení řešeno betonovou zídkou, stejně jako v zadní části pozemku. Ostatní části plotu jsou z pozinkovaného pletiva. V návaznosti na dům je na zpevněné ploše vyřešena možnost parkovacího stání, které je kryto betonovou pergolou.

Nosnou konstrukci domu tvoří zděný systém Porotherm zateplený izolací z minerální vlny, skladba je uzavřena vnějším lícovým zdivem. Vodorovná konstrukce stropu je provedena z nosníků a keramických vložek Miako. Zdivo je klasicky omítnuto jádrovou omítkou, oplechování je provedeno z titanzinku.
K vytápění domu slouží plynový kondenzační kotel napojený na podlahové vytápění, podlahové konvektory a radiátory. Ohřev teplé vody je doplněn solárními panely umístěnými na střeše domu.

Plocha pozemku 1100 m2, zastavěná plocha 250 m2, užitná plocha 195,5 m2.

Autorská zpráva
Foto Ester Havlová