Rodinný dům Stará Bělá

15.01.2010 Individuální bydlení, Rodinné domy

Radim Václavík / ATOS-6
Koncepce jednoduchého domu s čistě vyřešenou dispozicí umožnila nízkonákladovou stavbu s velmi příjemným standardem bydlení.

Cílem bylo vytvořit rodinný dům za 2 000 000 Kč. To se nepovedlo, zrealizovaný rodinný dům nakonec stál o 500 000 korun více. Celkový objem stavby je tvořen jednoduchou hmotou kvádru o půdorysu 7,15 x 10,4 m. Volně stojící dům je nepodsklepený s jednoduchým půdorysem, v němž je umístěna jedna bytová jednotka. K severní fasádě domu, která je situována směrem ke komunikaci, přiléhá zpevněná plocha vytvářející venkovní odstavné stání pro osobní automobil. Stříška nad ním prozatím není realizována.

Dispozice je důsledně členěná na obytnou denní část, která je umístěna do vstupního podlaží, a na klidovou noční část ve 2. nadzemním podlaží. Hlavním vstupem projde příchozí zádveřím do chodby, kde se mu po pravici otevře pohled do centrálního obytného prostoru, který je propojen s jídelnou. Jídelna přechází v kuchyň, na niž navazuje prostorný sklad přístupný i z venku. Vizuální propojení se zahradou je zajištěno velkorysým prosklením.

Denní část domu v přízemí je vybavena sanitárním zázemím, tvořeným toaletou se sprchou přístupnou ze vstupní chodby. Jednoramenným schodištěm se dostaneme do horního patra, odkud je přístupná ložnice a dva pokoje, koupelna a šatna.

Dům je vystavěn v tradiční zděné technologii z keramických tvárnic Porotherm P+D, obvodové zdivo v tloušťce 300 mm. Fasáda je opatřena vnějším tepelně izolačním kompozitním systém (ETICS) s tepelně izolačním materiálem EPS tl. 120 mm (expandovaný polystyrén). Stropní konstrukce je navržena jako keramický strop Porotherm, tvořený keramobetonovými stropními nosníky a vložkami Miako.

Zastavěna plocha 76 m², užitná plocha 112 m².

Autorská zpráva
Foto Jana Labuťová a Jiří Vaněk

*

*

*

*

*

*

*