Rodinný dům RD 2

16.03.2020 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Zdebská / BY architects
/ Terasa i parkovací stání jsou zahaleny do fasádního pláště, který dům uzavírá požadovanou mírou intimity.

*

Situace
Rovinatý pozemek se nachází v oblasti bez okolní zástavby, poblíž zahrádkářské kolonie na okraji obce. Parcela má podélný charakter.

Dům
Objekt je jednopodlažní s ohledem na okolí a na požadavky investora. Koresponduje s charakterem parcely svým podlouhlým tvarem, který je v konceptu zvýrazněn průhledem ze zádveří, skrz obytný prostor a terasu, do zahrady. Dispozice je členěna do dvou traktů, ze kterých nižší obsahuje soukromé části domu (ložnici, dětské pokoje a hlavní koupelnu). Na jednom konci je tato hmota otevřena parkovacím stáním a na druhém konci ji uzavírá domácí dílna s výhledem na polnost. Druhý trakt se od hostovského pokoje zvedá do obytné místnosti. Výška hlavního obytného prostoru graduje na rozhraní venkovního a vnitřního prostoru. Za touto hranicí se nachází polootevřená terasa. Ta je po své delší straně, stejně jako parkovací stání, zahalena do fasádního pláště, který tak celý dům sjednocuje a uzavírá požadovanou mírou intimity. Pultová střecha je navržena v souladu s místně převažujícím směrem severozápadních větrů.

Materiály
Konstrukce je provedena v systému two-by-four. Fasáda je obložena vertikálně loženými hoblovanými modřínovými hranoly kosodélníkového průřezu.

Pozemek 2000 m2, užitná plocha 150 m2.
Spolupráce Jakub Klaška, Jan Dobeš, Jana Hajasová, Patrik Zamazal + Molo architekti, Josef Šanda.

Autorská zpráva
Foto Rostislav Zapletal