Rodinný dům Radimovice

01.07.2019 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Michal Kunc / Ateliér Kunc Architects, Alžběta Vrabcová / DMAE architects
/ Dům je moderní na první pohled, otevřený do zahrady a zcela anonymní v pohledech z ulice.

*

Klid a splynutí s přírodou

„Zadáním byl dům pro manželský pár s odrostlými dětmi. Od začátku jsme tedy celý návrh koncipovali jako dům pro dvě osoby,“ říká architekt Michal Kunc
z Ateliéru Kunc Architects. „Tím se tento dům odlišuje od našich ostatních domů: nemá žádné dětské pokoje, ale je koncipován jako jednoduché a pohodlné bydlení. Jako místo setkávání s dětmi a jejich rodinami,“ doplňuje architektka Alžběta Vrabcová z ateliéru DMAEarchitects.

„Tvarování hlavní hmoty domu ovlivnil především územní plán obce, který stanovil sedlovou střechu. My jsme tento handicap přetavili v bonus. Chtěli jsme, aby dům byl moderní na první pohled, otevřený do zahrady a zcela anonymní v pohledech
z ulice,“
popisuje Alžběta Vrabcová. Proto vznikla hlavní hmota domu
s asymetrickou střechou. „Je to taková housenka položená v zahradě. Bylo nezbytně nutné, aby dům měl stejnou fasádu a stejnou střechu,“ přibližuje koncept Michal Kunc.

Černá střecha a obklad

To, že je na domě použitý jako obklad černý plech, byla vlastně cesta hledání optimalizace. Michal přišel s touto inspirací z Nového Zélandu, kde se právě plechové domy (i když ne v černé barvě) často staví a klientům se tento koncept líbil.

Obývací pokoj je přisazen k hlavní hmotě a tvoří tak půdorysnou kompozici ve tvaru písmene T. Je protiváhou právě černé hmoty. Kombinace masivního, černého bloku s lehkou, nehmotnou a prosklenou částí dává domu dynamiku
a autentický výraz.

Intimita obývacího pokoje vznikla díky zahradě, kdy exteriér zahrady doslova vrůstá do obývacího pokoje a zároveň dává majitelům dostatečné soukromí. Aby tato privátní část byla maximálně chráněná od okolí, je část obývacího pokoje od uliční strany odstíněna posuvnými kovovými paravány.

Interiéry

Interiér je opakem vnějšku, je zde tedy využita kombinace bílých barev, stěrek a obkladů stěn s laminátovými deskami v dřevodekoru. V koupelnách jsou chromové doplňky. Kombinace měkkých tónů od bílé, přes dřevodekory až po tištěnou velkoplošnou grafiku na skle dávají interiéru kompaktní a přívětivý výraz.

High-tech

Dům je na velmi vysoké technologické úrovni: je zde využita rekuperace
s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zajištěno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti nabíjení elektromobilu. Celý dům je řízený systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell.

Pozemek: 1517 m2
Zastavěná plocha: 272 m2

Tisková zpráva
Foto Jan Vrabec

*

*

*

*

*