Rodinný dům pro baletku

14.04.2010 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jan Mach, Pavel Nalezený, Jan Vondrák / mjölk architekti
Nízkoenergetická dřevostavba se zelenou střechou za milion není sci-fi. Staví se v malé horské obci nedaleko Liberce.

Zadáním investora byl malý jednoduchý dům v souladu s přírodou, téměř bez místností, nenáročný na spotřebu energie. Majitel se inspiroval skromnými stavbami, jaké poznal při svých cestách v Norsku, Finsku a Špicberkách. Vejít se do částky jen nepatrně převyšující milion byla pro mladé architekty velká výzva. Prostorné, přitom jednoduché stavby viděli v Laponsku, proto (na rozdíl od jiných oslovených architektonických ateliérů) si s investorem rychle porozuměli.

Domek stojí ve stráni na okraji lesa a poskytuje výhledy na protější zalesněné kopce. Jednoduchý tvar se sedlovou střechou, který se objevuje v prvotních skicách, elementární symbol bydlení, dům v obryse jakoby nakreslený dětskou rukou. Na kovových nožkách se jedním koncem vznáší nad svahem, dřevěným obkladem skládá hold okolním stromům, zatravněnou střechou brzy splyne s okolním prostředím.

Vnitřní prostor je ve své podstatě jedinou velkou místností, do které byly zakomponovány dva „boxy“, jejichž strop tvoří patra na spaní (u ložnice se zapuštěnou vanou). Na jižním konci dlouhého úzkého domu je obývací pokoj, na severním pokoj dětí, uprostřed obytná kuchyně. Snadnou změnou vnitřních příček se může dispozice zcela proměnit v závislosti na potřebách rodiny.

Velká okna v čele a na bocích propojují dům s půvabnou horskou krajinou, v létě se okna otevřou a obytný prostor se rozšíří do zahrady a ještě dál do lesa. Zelená střecha s nízkou vegetací je jediným „přepychem“, který však domu pomůže v zimě držet teplo a v létě mu poskytne svěží chládek.

Konstrukce two by four se suchým procesem umožňuje postavit dům velmi rychle, za necelý měsíc, obvodový plášť s účinným zateplením minimalizuje tepelné ztráty, otevřený prostor dovoluje snadno vytopit celý dům jedinou krbovou vložkou.

-věk

*

Dřevostavba v americkém two by four systému je založena na betonových patkách, příčky jsou sádrokartonové na dřevěných trámcích, střešní krytina EPDM folie s vegetačním souvrstvím.

Výplně otvorů: dřevěná eurookna s izolačními dvojskly, střešní okna Velux.

Střecha: deskami OSB pobitá hlavní konstrukce nad sebou vynáší podpůrnou konstrukci střešního pláště. Plášť se skládá z EPDM folie (ethylene-propylene-diene-monomer) osazené na OSB deskách a zelené vegetační vrstvy (pomalu rostoucí bezúdržbová travina). Tato krycí folie velmi dobře izoluje střešní konstrukci před vnějšími povětrnostními vlivy. Jde o syntetický materiál s životností garantovanou na minimálně 50 let a dobrou odolností vůči půdním mikroorganismům a bakteriím. Neobsahuje změkčovadla, proto po dobu svého použití nekřehne. Materiál je pružný s dobrou pevností v tahu. Podchycující konstrukce pro travní porost sestává z podélných prvků kulatiny, které jsou ve vzdálenosti 750 mm vyvěšeny na PE provazech.

Vytápění: kombinace teplovodní krbové vložky s elektrickým příhřevem. Odhad roční dodané energie je 35 GJ. Celkové roční energetické náklady na provoz domu se budou pohybovat od 12 do 15 tisíc korun (to zahrnuje topení, ohřev vody a provoz běžných domácích spotřebičů).

Zastavěná plocha 64 m2, užitná plocha 80 m2.

Z autorské zprávy
Obrazová dokumentace autoři