Rodinný dům Přestavlky

19.07.2018 Individuální bydlení, Rodinné domy

Radovan Schaufler, Jakub Roskovec / Schaufler-Roskovec
/ Úsporný dům je na severní straně zapuštěný do terénu, jižní průčelí zůstává prosklené, otevřené výhledům do krajiny.

*

Mladí manželé zakoupili malý dům s velkým pozemkem na okraji malebné vesnice nedaleko Roudnice nad Labem. Místo přestavby a rozšiřování domku
u silnice jsme jim navrhli postavit dům nový, ve svahu a s výhledem do kraje. Věděli jsme, že návrh musí být úsporný, a proto jednoduchý. Přímo se nabízelo zapustit jednopodlažní podélnou hmotu na severní straně do terénní hrany a jižní průčelí nechat celé prosklené. Do domu se vstupuje z jihu a také chodba k ložnici a dětským pokojům vede podél jižního prosklení. Oba dětské pokoje mají okna na sever, s chodbou je ale spojují 1,5 m široké posuvné dveře. Je tak možné užít si výhledu a slunce, jakoby přičlenit chodbu k ploše pokojů.

Sklon pultové střechy sleduje svah, přesah střechy pustí sluneční paprsky na prosklení jen mezi podzimní a jarní rovnodenností. V létě je jižní fasáda kompletně ve stínu, na Vánoce slunce svítí (když svítí) hluboko do dispozice. Tepelné  zisky se akumulují v deseti centimetrech leštěného betonu na podlaze a v masivních obvodových stěnách (škvárobetonové tvárnice suchého zdění bez omítek, větraná dvouplášťová fasáda, desky CETRIS bez povrchové úpravy).

Celková užitná plocha domu-bytu je 112 m2, plocha pozemku 4820 m2.
Spolupráce Barbora Šiková.

Autorská zpráva
Foto
Ondřej Polák