Rodinný dům na úzké parcele

03.05.2021 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Vlado Hrivňák, Lenka Grégrová / No-A architekti
/ Respekt, intimita a harmonie jsou konceptem návrhu rodinného domu na okraji vesnice, na pozemku se vzrostlou zelení.

*

Situace: Dům na konci obce, na úzké parcele, s přístupem z jihu od poměrně hlučné silnice. Rovinatý pozemek, kolem běžná výstavba, žádné výhledy. Ale ta zahrada! Najednou jako byste se ocitli v jiném světě.

Respekt k jednotlivým členům rodiny umožnil zapojit do plánování všechny, každý tu má svůj prostor. Důsledný respekt k místu pomohl zachovat všechnu vzrostlou zeleň na pozemku, umožnil vsadit dům mezi stromy, i jabloň v těsné blízkosti novostavby dál nese ovoce.

Intimita si podává ruku s otevřeností, uvnitř i venku. Neobvyklý tvar domu nabízí tichá a klidná místa a zároveň velkoryse vítá a zve příchozí návštěvu. Dům se vpíjí do zahrady, rozpouští se mezi stromy.

Provoz domu na C-půdoryse je komponován od rušné silnice postupně do klidu. K ulici staví garáž a vstupní branku. Za ní se otvírá velkorysý dlážděný předprostor, dvůr pojatý jako italská terasa – posezení, květiny v nádobách, květiny v záhonech. Navazuje společenský prostor, který je otevřen do terasy a do klidného atria. Intimní prostor pro snídaně a rodinné povídání. Atrium je ohraničeno spojovacím krčkem a tichou částí domu. Zde se nacházejí soukromé pokoje, ložnice s pracovnou a pokoje dětí. I pokoje mají své terasy, tichá mola vybíhající na zelenou hladinu zahrady.

Harmonie celku spočívá především v jeho nenásilnosti a přirozenosti. Je spjat s místem, lidmi i se sebou samým. Modřínový obklad na fasádě teď září jako dlažba dvora, postupně ale zešedne na tón šedých fasádních desek. Vzhled se promění, vztahy zůstanou.

Užitná plocha: dům 152 m², garáž 85 m²
Zastavěná plocha domu 195 m²

Autorská zpráva
Foto Vesper Homes

*

*

*