Rodinný dům Mladíkov

23.07.2019 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jana Šimánková, Marek Šinágl, Juraj Biroš / MIO architects
/
Významným prvkem dispozice je schodiště umístěné do hmoty “boxu”, který je dělicím prvkem mezi kuchyní, jídelnou a obývací částí.

*

Projekt rodinného domu na Mladíkově vznikl na přání klienta kvůli jeho nespokojenosti s původním projektem. Hlavními požadavky bylo zachovat velké prosklení a otevřenou galerii. Nakonec se z úprav projektu stal návrh zcela nového a odlišného domu.

Umístění domu na pozemku výrazně ovlivnila orientace ke světovým stranám, resp. orientace hlavní obytné místnosti a zahrady na západ. Z tohoto důvodu bylo nutné vyřešit přístup do domu a příjezd osobních vozů. Ty jsme se rozhodli od domu oddělit a vytvořit kryté stání, které je propojeno se vstupem do domu zastřešeným chodníkem.

Samotná hmota domu je jednoduchá, má obdélný tvar zastřešený sedlovou střechou. Hlavní obytná místnost je prosklená do zahrady stejně jako hostinský pokoj. Fasáda domu je navržena v tmavě šedé krytině
z falcovaného plechu. Tento materiál je použit i na střechu, vytváří tedy kompaktní plášť celého domu. Kontrastem jsou jen bílé štíty, do kterých jsou umístěna okna s výrazným orámováním.

Významným prvkem celé dispozice je jednoramenné schodiště umístěné do hmoty “boxu”, který je dělicím prvkem mezi jídelnou, kuchyní a obývací částí. Tato hmota využívá principu “vykousnutého jablka”. Zvenku je opláštěna akátovým dřevem, stejným, jaké je na podlaze, a uvnitř je navržena v zářivém odstínu červené. To je patrné na schodišti a korpusu kuchyňských skříněk. Box také tvoří v druhém podlaží galerii s přístupem do dětského pokoje. Místo zábradlí je zde navržen systém z bezpečnostních sítí, které se například nad kuchyní dají využít jako místo k odpočinku.

Dům má v přízemí jednu hlavní obytnou místnost propojenou s kuchyní
a jídelnou, hostinský pokoj, prostornou technickou místnost, samostatnou toaletu a koupelnu. V patře jsou dvě místnosti, a to ložnice se šatnou
a koupelnou a dětský pokoj se stejným vybavením.

Autorská zpráva
Foto Michal Červený
www.michalcerveny.com

*

*

*

*

*

*

*