Rodinný dům Mladá Boleslav

26.03.2020 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Jiří Špaček
/ Koncept domu s „podkrovím“ pod pultovou střechou vznikl po odmítavém postoji stavebního úřadu k zamýšlené ploché střeše.

*

Původní zadání klienta: rodinný dům s rovnou střechou pro 2 lidi + pokoj pro hosty na parcele 800 m2. Podmínkou byla klimatizace všech obytných prostor. Tudíž prostorově úsporný dům s vysokým standardem. Po první konzultaci na stavebním úřadu bylo jasné, že z rovné střechy nic nebude, a začal vznikat dům s „podkrovím“.
Lokalita, v níž se dům nachází, je okrajem sídliště s tradiční českou zástavbou s keramickými kohouty na střechách.
Výhodou bylo, že jsme s klientem nezačínali projektovat první stavbu. Vznikl horizontální koncept lichoběžníkového řezu s přisazenou garáží, téměř vše pod pultovými střechami.

Od první skici k dokončení stavby uplynulo 5 let. Mezitím došlo k rozšíření pozemku o sousední parcelu na celkových 1620 m2 a k projektování druhého objektu – bazénu s další garáží. I podkroví s dvěma dětskými pokoji (důsledně a spravedlivě rozdělené) včetně dvou samostatných schodišť ukázalo, že bude mít využití.
Orientace domu vyžadovala protisluneční opatření. Původní dominantní slunolam na jižní fasádě byl z finančních důvodů nahrazen venkovními roletami. Dnes se o jeho dodatečné instalaci uvažuje. Výrazná pergola před jižní fasádou ochrání pouze přízemí.

Standard domu je založen na důsledném prokomponování VZT technologie
a vestavěného interiéru. Konstrukci domu tvoří litý želozobeton, na schodišťových stěnách a šikmých stropech přiznaný. Většina stěn v interiéru je obložena deskami s dubovou dýhou tvořící špalety oken, interiérové stěny, niky, šatní skříně, knihovny, atd. Rovné betonové stropy jsou omítané – bílé. Zateplovací systém fasády je ochráněn prkny z tropického dřeva, štítové stěny původně projektované z betonových prefabrikátů jsou stěrkované, střecha, atiky a část severní fasády jsou obloženy titanzinkem. Výrazným doplňkem stavby jsou ocelové profily členící jižní fasádu a prolínající se do interiéru ve formě kleštin a dalších detailů, z nichž některé jsou z broušeného nerezu. Výplně otvorů ve fasádě jsou zaskleny bezpečnostními dvojskly do lakovaných Al profilů.

V domě je použito teplovzdušné vytápění s nuceným přívodem čerstvého vzduchu s rekuperací. Doplňkové vytápění menších místností vodním nízkotlakým systémem. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo v kombinaci s elektrokotlem. Tepelné čerpadlo je schopno přes teplovzdušný systém objekt i klimatizovat.

Autorská zpráva
Foto Robert Žákovič

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*