Rodinný dům Lhotka

14.09.2021 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Štefan Šulek / SOA architekti, Jaroslav Richter / Richter Design
/ Cílem bylo vytvořit dům s vlastní identitou, který nebude v konfliktu se stávající zástavbou, a hlavně propojí interiér s exteriérem.

*

Budova dotváří uliční čáru, členěna je podle funkčního využití na dílčí stavební hmoty, které se měřítkem přibližují stavbám v okolí. Tvář domu z ulice určují výškově dominantní dvoupodlažní hmoty spojené v jeden celek na půdoryse čtverce. Centrální dřevěný objekt slouží jako chodba a jídelna. Výraz stavby je podpořen tradičním materiálovým řešením a elementárním členěním fasád.

Budova je provozně i objemově rozdělena do čtyř bloků. Ze vstupní haly nebo garáže se vstupuje do chodby, která objekt rozděluje do dvou částí. Za obsluhující částí při ulici je umístěna pracovna s výhledem do zeleně a v zadní části směrem do zahrady kuchyň s přímou vazbou na terasu a zimní zahradu
s bazénem. Obývací pokoj v severozápadní části domu je vizuálně propojen
s kuchyní.

Ve druhém patře je umístěna klidová zóna. Hlavní ložnice s vlastní koupelnou a šatnou směrem do zahrady, ostatní dětské pokoje s jednou sdílenou koupelnou a šatnou. Suterénu domu dominuje společenská místnost doplněná dalšími servisními prostory domu.

Podlahy a stropy jsou z monolitického železobetonu, obvodové a vnitřní stěny vyzdívané z vápenopískových cihel. Chodba a jídelna jsou zastřešeny konstrukcí z lepených dřevěných vazníků.

Budova je navržena v nízkoenergetickém standardu. Vytápění podlah zajišťuje tepelné čerpadlo v kombinaci s plynovým kotlem, který pokrývá špičkové hodiny a umožňuje tak využívat tepelné čerpadlo v optimálním režimu. Sálavé chlazení je zabudováno do stropu. Výměnu vzduchu umožňuje systém tlakově řízeného větrání s pasivní rekuperací tepla s vysokou účinností. Intenzita větrání je řízena automaticky. V letním období je systém využíván pro noční předchlazení budovy.

Plocha pozemku 800 m2, zastavěná plocha 189 m2, užitná plocha 344 m2.

Materiály:
Graniti Fiandre – dlažba koupelny
Sikafloor 2 SynTop – podlaha
Baumit Creativ Top – omítka
Kalksandstein – příčky a obvodové zdivo

Spoluautor: Štepán Tomš, Filip Rašek
Spolupráce: Martin Stránský – statika, Atelier D.V.A. – zahradní architekt

 

Autorská zpráva
Foto BoysPlayNice,
www.boysplaynice.com

*

*

*

*

*

*

*