Rodinný dům Kunratice

21.02.2018 Individuální bydlení, Rodinné domy

Luděk Rýzner, František Čekal, Dagmar Palánová/ OK PLAN architects
/ Řešení s křížením hmot obou podlaží dovoluje maximální využití plochy zahrady pro pobyt rodiny, konzola patra stíní terasu.

*

Novostavba rodinného domu se nachází v zastavěné části Kunratic. Hranice tvoří při severní straně ulice Křiváňská a při východní straně ulice Klínovecká. Zbylé hranice jsou lemovány soukromými parcelami. Na pozemku se nacházel stávající rodinný dům, který byl zbourán. Místo je dobře dostupné a je situováno v lokalitě s rozmanitou zástavbou rodinných domů. Terénní převýšení pozemku umožnilo dvoupodlažní dům částečně zapustit do terénu. Vzhledem k požadavku maximálního využití plochy zahrady bylo zvoleno křížové přeložení hmot obou podlaží. To umožnilo druhé nadzemní podlaží odlehčit a konzolovitě vynést nad obytnou terasu přízemí.

Na prvním nadzemním podlaží je navržen hlavní vstup do domu. V přízemí je situováno technické zázemí domu a hlavní obytná část. Zádveří funguje jako spojovací uzel mezi domem a garáží, která je navržena pro dva automobily. Součástí zádveří je prostorná šatna. Na zádveří navazuje chodba se schodištěm, toaletou, koupelnou, technickou místností, dále pak hlavní obytný prostor s pracovnou, kuchyní, jídelnou a spíží. Toto patro je propojeno se zahradou prostřednictvím dřevěné terasy, na kterou navazuje venkovní bazén.

Na druhé nadzemní podlaží je umístěna klidová část – ložnice se šatnou, dva dětské pokoje se společnou koupelnou, pracovna a technická místnost. Ložnice a jeden dětský pokoj navazují na prostornou venkovní terasu. Jeden
z dětských pokojů má plošné ateliérové prosklení s výhledem do zahrady.

Dům je navržen v proporcích reflektujících okolní zástavbu. Venkovní i vnitřní materiálové řešení je strohé v převážném zastoupení betonu v různých formách pohledových stropů, cementových podlahových a stěnových stěrek
a fasádních betonových desek. Jako doplňkový materiál je dřevo uplatněné na podlaze v patře. Okenní a dveřní otvory jsou  hliníkovými profily s izolačními skly.

Plocha pozemku 961 m2, zastavěná plocha 220 m2.

Autorská zpráva
Foto Jaroslav Hejzlar

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*