Rodinný dům K Zahrádkám

21.07.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jan Schindler, Ludvík Seko, Peter Hudák, Leigh D´Agostino / 4A architekti
Čistá forma, rohová okna s pevným prosklením na vnější úrovni fasády a režné zdivo jsou charakteristickými prvky domu v městském prostředí.


Pozemek ve tvaru obdélníku je situován uprostřed předměstské zástavby rodinných vilek a nízkých činžovních domů na rovinném terénu. Půdorys domu rozděluje úzkou parcelu na dvě části, na jihu je umístěna velká zahrada s terasou, na severu je menší hospodářská část. Z ulice je hlavní zahrada odcloněna masivní zdí.

Forma domu začíná polozapuštěným podélným objektem garáže, která plynule přechází do obytného kvádru. V patře se hmota otáčí a je vykonzolovaná nad terasu a nad zatravněnou střechu garáže směrem na jih. Vnitřní struktura domu je definována centrálním schodištěm, kolem kterého jsou umístěny obytné místnosti. V přízemí se nachází zádveří, koupelna, obývací pokoj, kuchyně, pracovna, prádelna. V patře jsou umístěny čtyři ložnice, šatna, koupelna.

Dům je postaven z monolitické železobetonové konstrukce, která je opláštěná přírodními pálenými cihlami. Do této cihlové „karoserie“ jsou do skrytých rámů osazeny okenní tabule v líci s fasádou (obdobně jako autoskla). Každý okenní otvor je vybaven větrací klapkou.

Užitková plocha 223 m2, energetická náročnost 4,4 kWh/m3

Spolupráce: Tereza Cíglerová, Mária Maninová

Autorská zpráva

Foto Ondřej Polák