Rodinný dům Hronov

26.07.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

David Chmelař
Řešení se snaží poskytnout obyvatelům soukromí v domě i na zahradě členěním objektu a vytvořením různých zákoutí na pozemku.

Rodinný dům stojí na okraji města Hronova na sídlišti Příčnice uprostřed zástavby rodinných domů. Ambicí návrhu rodinného domu bylo vyrovnat se s podmínkami běžné zástavby v území. Podobných stavebních lokalit, jako je Příčnice, je v Česku hodně a všechny mají pro výstavbu rodinných domů podobné podmínky. V lokalitě jsou všechny pozemky přibližně stejnou velikost cca 800m2. Běžně realizované individuální domy neposkytují obyvatelům dostatek soukromí. Právě vytvoření dostatku soukromí bylo cílem řešení. Dům je navržen ve tvaru písmene L a je nejen v půdorysné stopě, ale i hmotově poměrně hodně členěný. Uspořádání stavby vytváří na pozemku různá zákoutí – některá otevřená, některá zakrytá, které poskytují obyvatelům soukromí pro běžný rodinný život. V poloátriu se mohou obyvatelé opalovat, popíjet čaj a kávu nebo grilovat, aniž by byli obtěžováni pohledy lidí procházejících kolem domu po ulici.

Základem hmoty domu je dvoupodlažní hranol. K hranolu jsou přisazeny nižší hmoty s pultovými střechami. Interiér je stejně členitý jako základní tvar domu, jsou v něm různé průhledy a průchody do různých úrovní. Cílem návrhu bylo popřít hranici mezi interiérem a exteriérem domu. Do přízemí je soustředěna obytná část domu s propojením do zahrady. V patře je klidová část s pokoji a koupelnou. Před dům je částečně vysunut přístřešek pro auto. Konstrukce domu je zděná, omítnutá. Střešní konstrukce tvoří dřevěněné trámy viditelné z interiéru.

Autorská zpráva

Foto David Chmelař