- Bydlení IQ - http://www.bydleni-iq.cz -

Rodinný domek v Lanškrouně

Patrik Zamazal / MOLO architekti
Dřevostavba s nízkoenergetickým provozem umožnila svou jednoduchou podélnou dispozicí i levné konstrukční řešení.


Novostavba stojí v nově vyrůstající části města, na parcele, která je poměrně malá. Klientův požadavek na využití zahrady ovlivnil tvar a umístění domu na pozemku. Protáhlý půdorys určuje přirozenou bariéru mezi ulicí a zahradou. Nevytváří zbytečné plochy, které by vyžadovaly údržbu, přestože se nedají využít k pobytu. Podélná dispozice umožňuje rovněž komfortní prosvětlení a jednoduché, tedy i levné konstrukční a statické schéma.

Konstrukční a technické řešení

Konstrukce domu je zhotovena z dřevěného skeletu systémem TWO-BY-FOUR. Tato sendvičová konstrukce umožňuje optimálně nastavit tepelně izolační vlastnosti jednotlivých částí domu. V době projektování se jevilo pro tento případ jako přiměřené zaizolovat stěny 250 mm, střechu 320 mm a podlahu 200 mm tepelné izolace. Zevnitř jsou stěny opláštěny sádrokartonem, fasádu tvoří Cetris desky opatřené akrylátovým nátěrem. Střechy jsou pokryty vždy jedním kusem kaučukové membrány beze spojů a opatřeny 80 mm zeminy s extenzivní zelení. Podlahy v obou patrech jsou suché, v horním podlaží ji tvoří lakovaná OSB deska (plovoucí), nášlapná vrstva ve spodním podlaží je zhotovena z dubových špalíků.

Stavba je vytápěna teplovzdušným topením s rekuperací. Tento systém je doplněn o možnost přívodu vzduchu přes zemní registr. Hlavním zdrojem tepla v domě je elektrická energie, která ohřívá vodu v integrovaném zásobníku tepla. Tento systém umožňuje centrální hospodaření s teplem. To je zde odebíráno pro ohřev vzduchu a teplé užitkové vody. Byla také provedena příprava pro doplňující zdroj energie solárními panely (letní režim). Alternativní možnost vytápění domu zabezpečují krbová kamna.

Zastavěná plocha 120 m2, užitná plocha 191 m2, obestavěný prostor 758 m3

Autorská zpráva

Foto Andrea Lhotáková http://andreal.net/ [1]