Rodinný domek v Hronově

31.07.2012 Individuální bydlení, Rodinné domy

David Chmelař
Pozemek v severním svahu přivedl autora k neobvyklému řešení: malý dům jakoby rotuje kolem své osy.

*

Pojetí vnitřního uspořádání domu vyjadřuje pomyslná středová osa, kolem níž se přetočením dolního patra transformuje veřejně přístupný prostor
v soukromou klidovou část, zázemí domu v obytné místnosti. Obytné místnosti od veřejného okolí chrání stěna-hradba se zdánlivě nahodile rozmístěnými okny-střílnami, která jsou na všech třech stranách stejná. Tím, že je jižní stěna téměř celá prosklená, poskytuje obyvatelům maximální propojení vnitřního prostoru s venkovním, aniž by ovšem ohrožovala jejich soukromí.

David Chmelař

*

Rodinný dům leží v půvabné, ale drsné podhorské krajině, kousek odtud na sever přecházejí Krkonoše do Broumovských stěn a východnějších Orlických hor. Pozemek pro stavbu domu neměl optimální orientaci, severní svah do ulice a zahrada od jihu cloněná převýšeným terénem však autora inspirovaly k neobvyklému řešení, které se investorovi zalíbilo.

Dvě podlaží objektu se svými dispozicemi překrývají jakoby pootočením kolem vlastní osy; spodní ve tvaru L se obrací k ulici vykousnutým venkovním prostorem a místnosti kolem něj se schovávají do svahu, zatímco horní podlaží má ústřední obytný prostor na opačném rohu v návaznosti na zahradu a jeho soukromí chrání řada místností obrácených k ulici a řazených kolem něj také ve tvaru písmene L. Lidé procházející dole po cestě tak vidí jen strop venkovního prostoru, který slouží jako přístřešek pro auta, veškerý život v domě se odehrává na opačné straně, v soukromí.

Přízemí domu je vstupní zónou a technickým podlažím, navíc tu majitel – povoláním elektrikář – má svoji dílnu, z níž může materiál vynášet přímo do zaparkovaného auta. Ze vstupní předsíně se vchází do haly s velkými šatními skříněmi a schodištěm do patra, suchou nohou se tudy dá projít i do dílny.

Vlastní bydlení je umístěno až v horním podlaží. Na obytný prostor se nabalují ostatní místnosti: ložnice, dva dětské pokoje a koupelna. Kuchyňská sestava v rámci obývacího pokoje vytváří rovnou linku při stěně podél schodiště, s nímž je kuchyň propojená vnitřním průhledem, a díky oknu na protější stěně je při vaření vidět až do okolní krajiny.

Zahradní terasa navazuje na obytný prostor velkou prosklenou stěnou, stává se součástí bytu. Musela být vyhloubena do svahu, ale vzniklá stěna kolem ní spolu s hmotou domu vytvářejí venkovnímu sezení přirozenou větrnou clonu (vítr z hor tu fouká každou chvíli). Dřevěný rošt na podlaze terasy, teplejší
a příjemnější než dlažba, navíc láká k posezení už brzy na jaře, v horkém létě zase není dřevo zdaleka tolik rozpálené sluncem.

Osazení hranolu s vykousnutým rohem do terénu vzbuzuje dojem, že dům lehce klouže po svahu, má v sobě dynamiku a určité napětí, přestože celá hmota je velmi jednoduchého geometrického tvaru, bez tradičního členění na sokl, tělo a šikmou střechu s komíny. Tento nový, přísnější řád je reakcí na živelnou a chaotickou výstavbu dělnických domků z první poloviny 20. století v bezprostředním okolí, ale celistvost domu je pak záměrně narušená prázdným prostorem (jak sám autor vysvětluje, měl by pozorovateli ukázat, že jediné, s čím je možné v dnešním světě počítat, je nejistota).

Dům odlišný od konvenčních staveb požadoval ve svém zadání už investor,
i když si přál rodinný domek skromných rozměrů, který by pro své bydlení
a podnikání byl schopen postavit svépomocí. Z tohoto důvodu se volil tradiční stavební materiál, keramické bloky Porotherm zateplené 3cm vrstvou polystyrenu. Podlouhlé okenní otvory – na každé straně vždy dominuje jeden svisle a jeden vodorovně položený – vyplňují dřevěná eurookna, jen jižní stěnu, která je prosklená téměř celá, zpevňuje ocelový rám, a teprve v něm jsou osazena francouzská dřevěná okna.

Stavba domu trvala pět let, ale převažující práce svépomocí spolu s účelným konceptem výrazně zlevnily celkové náklady. Přes pracné a drahé zakládání na skále stál dům jen 1,6 milionu. Dokazuje, že individuální výstavba, přinášející nadstandardní kvalitu bydlení, může být levnější než banální typové domy, u kterých rozhodně nejsou prvořadým cílem konkrétní potřeby majitele a jeho rodiny.

-věk
Foto Ester Havlová