Řadové domy Zruč

08.10.2020 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jiří Zábran, Tereza Nová / Zábran Nová architekti
/ Hmoty domů jsou tvarovány tak, aby se dosáhlo co největšího soukromí, a zároveň dostatečného osvětlení i propojení s venkovním prostředím.

*

Urbanismus
Stavební parcela se nachází v obci Zruč, v těsné blízkosti hlavní silnice. Na pozemku původně stál jeden větší rodinný dům. Navrhli jsme zde pět řadových domů tak, aby zahrady byly orientovány k jihu a do silnice nepůsobila hmotně řada domů, ale pouze jejich boční strana. Zároveň je tím dosaženo částečného hlukového odclonění dopravy ze silnice. Každá zahrada má samostatný přístup z jihu. Parkování je mimo dům na severu parcely.

Architektura
Hmoty domů jsou tvarovány tak, aby jednotliví majitelé měli co největší soukromí, a zároveň obytné prostory měly dostatečné osvětlení a propojení s venkovním prostředím. Střešní terasy se rozšiřují směrem do zahrady, pultové střechy jsou navrženy tak, aby eliminovaly stínění do atria vedlejšího domu. Tvary střech celé sestavě udávají rytmus.
Přízemí řadových domů je omítnuto a opatřeno tmavým šedým nátěrem. Patro je opláštěno impregnovanými svislými smrkovými prkny.

Dispozice
V přízemí domů se nachází vstupní hala, velký obytný prostor, WC, komora
a sklad, který má vlastní vstup a může případně sloužit jako pracovna, nebo další pokoj. Součástí přízemí je krytá terasa. Sklad zahradních potřeb je řešen samostatně na konci zahrady.
V podkroví jsou dva pokoje, ložnice a koupelna. Všechny tyto místnosti jsou prosklenými stěnami propojeny se střešní terasou. Chodbu doplňuje komora.

Plochy
Zastavěná plocha prostředních domů 90 m2
Užitná plocha 153,7m2 (1. NP 65,8 m2, 2. NP 59,5 m2, terasy 28,4 m2)
Pozemek 244 m2

Autorská zpráva
Foto Jana Labuťová, Tereza Šobrová a Petr Polák  

*

*

*

*

*