Návrh nízkoenergetického domu

09.02.2010 Ekologie, Individuální bydlení, Rodinné domy

Martin Řežábek / INBLOK architekti / Archilab
/ Soutěžní návrh energeticky úsporné dřevostavby předpokládá cirkulační větrací systém s rekuperací tepla a získávání energie tepelným čerpadlem.

Stavba nenechává nikoho na pochybách, že je ze dřeva, a to jak zvenčí, tak zevnitř. Objemově jde o čistý kvádr se symetrickými delšími fasádami. Střecha nevystupuje nad atiku, je tvořená membránou a odvodněna vnitřními svody.

Použita byla tmavě šedá barva fasádních panelů, která dobře ladí s přirozenou barevností dřeva. Na straně do zahrady je na fasádě připevněna pohyblivá pergola, která ve sklopené poloze dokáže uzavřít okno do jídelny. Ostatní dvě okna v přízemí na této fasádě se zavírají plnými okenicemi.

Uvnitř je vytvořen poměrně rozmanitý prostor. Je však přísně zónovaný s ohledem na funkční využití. Dominantní a nejdůležitější místností je jídelna – převýšená přes horní patro. Zde se bude odehrávat společenský život. Oddělená zóna ložnic je v horním patře.

Tmavě šedá barva fasády proniká dovnitř na clonu schodiště. Podlahy jsou prkenné nebo obložené dlažbou. Přednost je dána přírodním materiálům. Technicky se jedná o rámovou dřevěnou konstrukci s difúzně otevřenou skladbou obvodových stěn. Vytápění objektu předpokládá cirkulační větrací systém s rekuperací tepla. Získávání potřebné energie pro vytápění je zajištěno tepelným čerpadlem. Dům je podle klasifikace energetické náročnosti v kategorii A, měrná potřeba energie pro vytápění 40,7 kWh/m2 /rok.

Plocha pozemku 900m2, zastavěná plocha 180 m2, užitná plocha (bez garáže) 263 m2, obestavěný prostor 1125 m3.

Autorská zpráva
Vizualizace Filip Zelenka