Ledová kra v trojské stráni

03.03.2010 Individuální bydlení, Rodinné domy

Michal Kunc, Michal Matějíček, Daniel Pospíšil / Atelier Kunc

Poměrně velký dům tak nevypadá díky konceptu zapuštěných objemů do svahu. Naopak, z ulice je vidět minimum.


Podobu tohoto domu, jeho vizi, jsem si vysnil, když jsem byl před rokem v Grónsku. Plavili jsme se na malé rybářské lodi kolem pobřeží, okolo proplouvaly icebergy, ledové hory, a mě učarovala jejich oslnivě bílá krása…
Ledovce byly neskutečně elegantní a vznešené, měly architektonicky ostré tvary, hrany a lomy, a já si představil takový svítivě bílý dům jako blok ledu zaseknutý do svahu, levitující nad zemí. Bílý, lehký objem, vzdušná architektura plná světla a slunce.
Nevěřím na náhody, ale nedlouho po návratu mne oslovil jeden z mých dlouholetých klientů, abych pro něho navrhl jeho vlastní bydlení v Tróji.
Po první návštěvě zahrady jsem věděl, že to je „to“ místo pro mou vizi domu jako levitujícího bloku ledu.
Vize je krásná věc, ale vytvořit funkční dům trvalo dlouho. Byla to velká výzva, nakreslit dům tak, aby obsahoval původní myšlenku, splňoval vše, co si od něj budoucí majitel slibuje, a zároveň respektovat místo, krásnou starou zahradu v Trojské stráni.
Následovala dlouhá etapa skicování a rozhovorů, až (ostatně jako vždy) jsem se vrátil k první skice, kterou jsem nakreslil hned po návštěvě zahrady. Je to můj způsob práce, proskicovat se variantami a slepými uličkami k původnímu nápadu, ověřenému postupem.
Dům je poměrně velký, nicméně díky konceptu zapuštěných objemů do svahu tak nevypadá, naopak, z ulice je vidět minimum, díky starým vzrostlým stromům a původní vysoké uliční zdi, typické pro tuto ulici. Dům se nakonec opravdu vznáší nad terénem, hlavním obytným patrem natáčí se za sluncem a výhledem, s terasou a moderně pojatou zahradou.
Za uliční zdí je v podzemí velká garáž a technické místnosti, výtah jako spojující krček prochází všemi podlažími.
V přízemí na ploše spodní zahrady je soukromá pracovna, hala se vstupem zázemí pro hosty. V patře, které se vznáší nad zahradou, je pak hlavní obytný prostor, pokoje, ložnice.
Do svahu nad domem se na přání klienta zapustila prosklená „jeskyně“ s bazénem a saunou, která má velkou terasu na střeše obytného patra….
Tady je vidět Prahu jako z kapitánského můstku, v soukromí vlastní zahrady, což bylo samozřejmě největším přáním klienta.
Autorská zpráva