Kontejner pro Ondru

31.07.2018 Individuální bydlení, Rodinné domy

Tereza Nová-Naarová
Projekt řeší cenově dostupné bydlení pro čtyřčlennou rodinu autorčina kamaráda. Základem konstrukce jsou tři lodní kontejnery.

 

Téma: Skromné bydlení šetrné k přírodě
Většina mých známých a kamarádů je ve věku kolem třiceti let a řada z nich řeší otázky, kde a jak v budoucnu bydlet. Pro mnoho lidí  je koupě bytu či domu dostupná pouze s hypotékou, a i tak jsou možnosti průměrné rodiny v Čechách značně omezené.  Na druhé straně jsou pak lidé, kteří mají peněz dostatek a stavějí si dle mého názoru až zbytečně rozlehlé domy.  Kde je tedy rozumná hranice toho, co člověk opravdu potřebuje? Uvědomuji si, že se pohybuji na minimální hranici prostoru pro rodinu, ale přesto si dokážu přestavit, že by i mně osobně tento dům stačil.

Vysokou školu jsem dokončila teprve nedávno, a tak jsem byla zvyklá se na akademické půdě nad tyto aspekty dost často povznést, ale čím dál více si myslím, že by architekti neměli brát finanční hledisko na lehkou váhu, aby se architektura nestala pouze luxusem pro ty, co „na to mají“.

Koncept
Ve svém projektu jsem se snažila najít řešení malého domu, který poskytuje zázemí pro rodinu až se dvěma dětmi, řešení jednak cenově dostupné, a zároveň se snahou co nejméně zatěžovat přírodu.  Jako hlavní materiál nosné konstrukce jsou použity tři vyřazené lodní kontejnery o šířce 2,4 m a délce 12 m. Důležitým hlediskem je tedy recyklace již použitého materiálu, a zároveň omezení zásahů do krajiny  formou minimalizace základů. Stavbu lze poměrně rychle postavit, či odstranit. Forma domu se nesnaží charakter kontejnerů popřít, ale spíše podpořit dynamickým tvarováním a kovovými doplňky připomínající lodní prostředí.

Lokalita
Pozemek mého kamaráda se nachází v zahrádkářské kolonii nedaleko Vejprnic u Plzně, vzdálené asi 2 kilometry od dálnice D5, takže nákladní kontejnery nejsou této lokalitě rozhodně cizí. Zároveň se nejedná o novou parcelu, která by vznikla rozšiřováním vsi na úkor zemědělské půdy, ale o zkomfortnění pobytu na již obývané zahradě.

Dispozice
Dům je seskládán ze tří lodních kontejnerů. Přízemí tvoří dva kontejnery spojené po delší straně a o čtvrtinu délky vůči sobě posunuté, čímž vzniká na severovýchodní straně vstupní zákoutí a na jihozápadní straně terasa. Propojením kontejnerů vzniká dostatek místa pro hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem a jídelnou.  Kromě hlavního obytného prostoru je v přízemí umístěna ložnice rodičů. Druhé patro tvoří třetí kontejner, který je umístěn podélně a vůči spodním kontejnerům opět posunut, čímž tvoří konzolu nad vstupem. Do patra se lze dostat schodištěm z hlavního obytného prostoru, v patře jsou symetricky umístěny dvě dětské ložnice. Z prostoru mezi ložnicemi je možný výstup na terasu.  Užitná plocha domu je 78 m2, předpokládaná cena stavby je 1–1,5 mil. Kč.

Materiál
Hlavní nosnou konstrukci tvoří vzájemně propojené kontejnery. Otvory do kontejnerů jsou z konstrukčního i koncepčního hlediska situovány hlavně v koncových plochách (dveře kontejneru). Konstrukce je zateplena z vnější strany PUR panely.

Autorská zpráva