Interiér domu v Říčanech

31.10.2016 Individuální bydlení, Rodinné domy

Luděk Rýzner / OK PLAN architects
/ Interiér je se zahradou propojen fasádou s posuvnými stěnami, které dům podle potřeby otevírají, anebo uzavírají.

*

Výhrady vůči moderním domům často spočívají v názoru, že interiéry jsou „chladné“ a neosobní. Návštěva do rodinného domu v Říčanech ukazuje, že rodina s malými dětmi se v domě moderním, střízlivém a jednoduchém zabydlela zcela přirozeně. Praktický a nezdobený interiér je naopak zcela v souladu se současnými potřebami mladé rodiny.

Rodinný dům je umístěn ve východním rohu trojúhelníkové parcely svažující se k jihozápadu. Garáží a vstupem navazuje na přilehlé komunikace, jihozápadní fasádou se otevírá do vlastní zahrady. Fasáda s posuvnými stěnami může podle počasí a potřeb obyvatel dům zcela uzavřít, anebo otevřít do zahrady – propojením zastřešené terasy se zahradou v přízemí, v patře zase otevřením lodžií, které navazují na ložnici rodičů a pokoje dětí.

Většinu přízemí tvoří otevřený obytný prostor s jídelnou a kuchyní, na něj navazuje samostatná místnost pro sledování televize, oddělená posuvnou stěnou. Část obytného prostoru je dvoupodlažní, volně propojená s galerií v patře. Obě strany tohoto vysokého prostoru lemují na fasádě uzavíratelné polovenkovní prostory, zmíněné terasy v přízemí a lodžie v patře. Fasádní posuvné stěny tak mohou nejenom uzavřít lodžie a terasy, ale také zastínit vysokou skleněnou stěnu obytného prostoru před žhavým letním sluncem.

Protilehlá severovýchodní fasáda je vstupní zónou, na jedné straně propojená se šatnou, na straně druhé s pokojem hosta a jeho hygienickým zázemím. Jihovýchodní jednopodlažní část objektu je garáží se skladem, propojenou s vlastním obytným domem přes šatnu.

Horní patro je určeno soukromým pokojům členů rodiny. Galerie slouží jako vstupní hala a pracovna, z ní je přístupná ložnice rodičů a jejich koupelna, na opačné straně přes společnou šatnu také dětské pokoje a druhá koupelna.

Provozně čistá a bezkonfliktní dispozice domu je podtržena současným moderním vybavením interiéru jednoduchých tvarů a střízlivé barevnosti. Bílým stěnám, pohledovému betonu na stropech a černým kovovým konstrukcím tvoří protiváhu „teplá“ dřevěná podlaha (doplněná stejným materiálem stolů), jejíž barevnost se odráží také na závěsech. Základ interiéru je nadčasový, nepodléhající módním „trendům“, naopak živé kontrastní barvy – červená, modrá, oranžová, žlutá – se objevují jen na drobných předmětech a doplňcích, není problém je kdykoliv zaměnit za jinou barevnost podle okamžitých preferencí rodiny.

Řešení domu a interiéru poskytuje svým obyvatelům vysoký komfort bydlení, který nevychází ze zbytečné přebujelosti nebo materiálového luxusu, je založen na trvalejších a rozumnějších hodnotách: na vztahu domu a zahrady, na pohodlném provozu a příjemné míře soukromí. Koncept domu je natolik silný, že bez újmy snese doplnění interiéru i romantickými prvky, jako jsou jemné splývavé závěsy nebo zdobnější nábytek ložnice. Propojení strohého pojetí – beton a kov – s výhledy do vlastní zahrady a pestřejšími doplňky dává interiéru vlastní, osobitý styl.

-věk
Foto Iveta Kopicová (1, 2, 3, 15, 16) a Jaroslav Hejzlar

*

*

*