Dva domky v jednom, Svinčany

01.10.2019 Individuální bydlení, Rodinné domy

Roman Kučírek, Jan Komárek / 3K Architects
/ Domky jsou spojeny komunikační osou vstupní části, dům je rozdělen na východní a západní křídlo s optimální orientací jednotlivých místností. 

*

Mladý pár nás oslovil, abychom navrhli jednoduchý jednopodlažní rodinný dům, který by se hodil do okolní venkovské zástavby. Kvůli nepříliš vhodné orientaci pozemku vznikly po několika skicách a návrzích vlastně domky dva.

Domky jsou spojeny komunikační osou vstupní části domu, která je zastřešena plochou střechou se světlíky. Díky tomuto jednoduchému konceptu je dům přirozeně rozdělen na východní a západní křídlo s optimální orientací jednotlivých místností.

Východní křídlo obsahuje ložnicovou část s hygienickým a technickým zázemím. V západním křídle, komfortně otevřeném do krovu, je umístěn hlavní obytný prostor, jehož dominantu tvoří otočná krbová kamna a akvárium. I přes malé rozměry domu tento prostor působí velmi luxusně. Z obývacího pokoje je pohodlný přístup na venkovní krytou terasu, která je nedílnou součástí domu.

Jednotlivé hmoty domu jsou navrženy v různých materiálech, z čehož je patrná různá funkce obou křídel. Západní křídlo je obloženo cihelnými pásky, na východním je navržena světlá omítka. Vše sjednocuje skládaná střešní krytina tradičního formátu.

Plocha pozemku 832 m2, zastavěná plocha 180 m2.

Autorská zpráva