Dům v údolí

13.09.2018 Individuální bydlení, Rodinné domy

Ivana Dombková / I. D. Architektura
/ Dům má půdorysný tvar písmene L, všechny obytné místnosti mají přístup na zahradu a výhled na krásnou slovenskou přírodu.

*

Oslovil nás zahraniční klient, který naši práci dlouho sleduje. Přál si studii, projekt a následně i realizaci domu, který nebude mít kompromisy.
Poctil nás obrovskou důvěrou, protože nám sdělil jen základní zadání
a hrubou materiálovou představu. Zbytek nechal na nás.

Zadání obsahovalo tyto důležité body: velice prostorná garáž, velká
a pohodlná šatna u vstupu, kuchyň co nejblíže vstupu, ale zároveň propojená s celou denní částí a orientovaná do zahrady, samostatná pracovna, velká vinotéka, dostatek prostoru na vyspělé technologie, hlavní ložnice se šatnou, koupelnou a přístupem k vířivce, vířivka jako součást interiéru, ale propojena
i se zahradou, dva pokoje pro hosty a k nim nutné zázemí.

Pozemek je rovinatý s krásným výhledem na zalesněné kopce zvedající se směrem na jih a na západ. Dům má půdorysný tvar písmene L, v jejichž propojení je umístěno schodiště do suterénu. Tento komunikační uzel propojuje společenskou a soukromou část, prostorné vstupní zádveří se šatnou a technický blok s prádelnou.

„Rameno“ domu s nejkrásnějším výhledem na zahradu a krajinu za ní zahrnuje především velký denní prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, na nějž volně navazuje pracovna.

Druhé „rameno“ domu je klidové s ložnicemi, šatnami a koupelnami. Všechny pokoje jsou přístupny z dlouhé prosklené chodby, která jim poskytuje ještě výraznější soukromí. Spojujícím prvkem obou ramen je oboustranně prosklený relaxační prostor s vířivkou, z něhož je možné vstupovat do uzlu hlavní ložnice i do denní části, ale také přímo na terasu do zahrady.

V celém domě jsou na přání investora použity přírodní materiály – ořechové dřevo a chorvatský pískovec jsou v hojné míře doplněny čirým a matným sklem. Podlahy v celém domě jsou ořechové, pouze v koupelnách
a v relaxačním prostoru je velkoformátová dlažby. Většina nábytku kombinuje ořech s bíle lakovanými plochami.

Klient si přál dům jednoduchý, neokázalý a funkční, kde by bylo dostatek místa jak pro jeho rodinu, tak i pro sbírku výtvarného umění. Věříme, že dům uprostřed krásné slovenské přírody bude stále odrážet osobnosti svých majitelů. Jejich kultivovanost, zralost, inteligenci a noblesu.

Plocha pozemku 1600 m2, zastavěná plocha 320 m2, užitná plocha 300 m2.

Autorská zpráva
Foto Iveta Kopicová

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*