Dům v sadu

22.03.2017 Individuální bydlení, Rodinné domy

Jan Šépka
/ Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem
i charakterem začlenit mezi stromy na pozemku.

*

Na severním svažitém pozemku v Praze-Kyjích, odkud je pěkný výhled do údolí, se nacházelo šest vzrostlých stromů. Navržená stavba rodinného domu se snaží svým malým objemem i charakterem mezi tyto stromy začlenit. Ve zkratce by se tedy dal koncept označit jako „dům v sadu“.

Kromě vlivu zahrady měla výrazný podíl na tvar a dispoziční řešení také orientace a svažitost pozemku. Pohled z obývacího pokoje je směrován do údolí k Rokytce, další pokoje jsou orientovány na východ a jih. Obývací pokoj situovaný na sever získává díky vrchnímu světlíku i jižní osvětlení.

Půdorys stavby vychází z kruhu, jenž na jižní straně přechází do podoby dvou čtverců. V nich jsou situovány pokoje, kuchyň a hygienické zázemí stavby. Dům je navržen jako dřevostavba s železobetonovým založením, které je v prudkém svahu minimalizováno pouze na betonovou nohu. Nosná dřevěná konstrukce je v interiéru přiznána. Původně se uvažovalo o fasádě obložené dřevěnými prkny, ale z úsporných důvodů bude stavba z vnější strany zateplena polyuretanem.

Dům je navržen z trámkové konstrukce, trámky se budou přesně vyřezávat na 3D frézce a na stavbě se konstrukce jen vyskládá. Mezi trámky se z venkovní strany přišroubuje překližka a na ni se nastříká polyuretan.

Autorská zpráva

*

 

*

 

*

 

*

 

*

 

*

*