Dům s páteří

01.03.2017 Individuální bydlení, Rodinné domy

Michal Rouha / momentura
/ Dům chrání soukromí zahrady ze dvou stran, další dvě strany tvoří zeleň a zahradní přístřešek s letní kuchyní.

*

Jedeme od Prahy na jih, směrem na Jesenici. Nachází se zde malá obec Zdiměřice. Projedeme rezidenční čtvrtí s rodinnými domy, několikrát odbočíme a přijíždíme k domu. Na křižovatce vidíme obrys domu za poměrně hustou zelení, stromy jakoby obemykaly dům. Pomalu přijíždíme ze západní strany, dům je na první pohled celistvý. Fasáda je hodně hmotná, vypadá, jako by se zalamovala, nevidíme skoro žádna okna. Dům má uskakující charakter a v každém uskočení je umístěno okno, kterým můžeme nahlédnout dovnitř. Jakási úzká štěrbina. Kamenem je obloženo první nadzemní podlaží, druhé podlaží se téměř ztrácí na pozadí oblohy – je z leštěného kovu.

Otvírají se dveře a majitel nás vítá, vcházíme dovnitř.

Vstupní chodba působí velmi světle, paprsky slunce procházejí střešním světlíkem a dopadají na dřevěnou podlahu, vykreslují její dubovou strukturu. Průhledem na konci chodby vidíme až do zahrady – stín stromu na dřevěné palubě s židlí, za palubou vodní hladinu, trávu… Jdeme dále a ocitáme se
u velké prosklené stěny. Oproti uzavřené tváři domu směrem do ulice se zde dům naopak široce otevírá do zahrady. Vlevo za prosklenými dveřmi vidíme relaxační zónu s bazénem a posilovnou, vpravo míjíme schodiště, které je shora osvětleno a vede do patra se soukromou ložnicovou částí.

Prosklená část kuchyně s jídelnou se kompletně otevírá do exteriéru, světlo do prostoru přichází z několika směrů. Přes úzkou jižní štěrbinu, velké východní prosklení a střešní světlík podél bílé stěny. Dvoje posuvné dveře variabilně propojují kuchyň s obývacím pokojem.

Venku usedáme ke stolu na dřevěné palubě, jsme v samém těžišti celého pozemku a rozhlížíme se po zahradě. Dům chrání soukromí terasy ze dvou stran, další dvě tvoří vyšší zeleň a zahradní přístřešek s letní kuchyní, který doplňuje dům na opačné straně pozemku.

Sluneční paprsky se odrážejí o vodní hladinu, do čerstvého vzduchu zavane vůně kávy, majitelé už ji přinášejí na podnose.

Autorská zpráva
Koncepce zahrady Jitka Trevisan, Trevisan atelier+
Vizualizace Pavel Vinter, ZAN studio