Dům pod Ještědem

13.08.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Vladimír Balda, Jiří Janďourek
Rodinný dům navazuje na krajinu svou zelenou střechou,
okolní zástavbu respektuje sedlovou střechou dřevostavby.

Pozemek s novostavbou rodinného domu se nachází na jižní straně hřebene Ještědu s krásným výhledem na krajinu středních Čech.

Dům je umístěn uprostřed mírně svažitého trojúhelníkového pozemku, po jehož horní straně vede místní komunikace.

Tvar domu vychází z terénního reliéfu, orientace pozemku vůči světovým stranám a požadavků investora na provoz domu. Půdorysný tvar široce rozevřeného písmene „V“ rozděluje dům na dvě části hmotově, funkčně i materiálově.

V západním jednopodlažním křídle, zastřešeném sedlovou střechou, je situována společenská část domu – kuchyně, jídelna a obývací pokoj s pracovnou. Konstrukčně je tato část domu řešena jako dřevostavba za použití systému „two by four“ prováděného na místě. Dřevostavba se sedlovou střechou je obložena vodorovnými dřevěným obkladem s peřením. Východní část domu s plochou střechou je vyzděna z betonových bloků, které jsou provedeny jako režné zdivo, vyspárovány bez omítnutí. Strop z betonových panelů je zakončen extenzivní zelenou střechou, která přímo navazuje na okolní terén. V této části stavby jsou umístěny ložnice a ze severní strany přiléhá garáž spolu s technickou místností.

Užitná plocha 165 m2

Autorská zpráva

Foto Aleš Jungmann, Jiří Jakeš a archiv autorů