Dům mezi vinicemi

12.04.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Ján Stempel, Jan Jakub Tesař / Stempel & Tesař architekti
/ Samotný rodinný dům je zapuštěn do svahu, obytné místnosti navazují na zahradu. Hmota na uliční úrovni dostala archetypální formu.

*

Doslova nesoulad požadavků čekal na startovní čáře při návrhu rodinného domu do Chráněné krajinné oblasti Pálava. Vinařská vesnice na úpatí pálavských vrchů u nádrže Vodní Mlýny má jedinečný charakter, který se snaží svými předpisy chránit Správa CHKO. Obdobné předpisy však ignorují současné možnosti a často vyžadují až repliky lidové architektury.

Majitelé si přitom přáli dům s rovnou střechou, měli mimo jiné velké nároky na parkování, přáli si garáž pro motorku a kancelář na přízemí, a přitom chtěli bydlet na jednom podlaží se vstupem na zahradu. Díky terénu byly jejich požadavky stoprocentně splněny, a to i včetně stavby tradiční formy se sedlovou střechou, kterou vyžadovalo CHKO. De facto jsme navrhli domy dva.

Spád pozemku umožnil samotný rodinný dům zapustit do svahu, navrhnout jej s rovnou střechou a všechny obytné místnosti napojit na zahradu. Okouzlily nás vápencové zdi, které se ve vesnici vyskytují nejen u vinných sklepů, proto jsme tento materiál v průčelí domu použili. Lemuje velkoformátové prosklení, které svým přesahem chrání železobetonový strop a atika.

Na uliční úrovni, která je o celé patro výše, se na ploché střeše vytvořil dostatečný prostor pro parkování aut. Garáž pro motorku, vstup do domu
a kancelář s výhledem na vinice a vodní nádrže dostala archetypální formu, aby splňovala požadavky CHKO a tvarově zapadla do vesnické struktury. Její soudobý výraz jsme dosáhli abstraktním pojetím; materiálově jsme sjednotili střechu i fasády do černého plechu.

Obě formy se vzájemně doplňují a tvoří jeden kompoziční celek. Konstrukčně se však jedná o dvě samostatné stavby. Nosnou konstrukci spodní části tvoří železobeton, který je i přiznám v interiéru. Horní stavba je z tenkostěnných ocelových profilů.

Dům v Klentnici je trochu jako vinný sklep. Obklopený vinicemi se před rozpálenými paprsky slunce chrání úrodnou zeminou.  Je prostý a syrový v materiálech, ale přitom útulný, aby si v něm člověk mohl vychutnávat život
a plody přírody. Vybavení interiéru je na míru majitelům, s návrhem zařízení
a dekoracemi pomáhala jejich dcera, designérka Kristýna Slezáková.

Spolupráce Dalibor Borák; zahrada Lucie Vogelová, terra florida.
Plocha pozemku 1090 m2, zastavěná plocha 190 m2, užitná plocha 210 m2.

Autorská zpráva
Foto
David Korsa

*

*

*

*

*