Domek v Konárovicích

21.05.2009 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Šárka Šochová, Alena Budkovská

Tvarem střechy a tradiční konstrukcí dům navazuje na venkovskou zástavbu, přitom je moderní v tom nejlepším slova smyslu.

Jednoduché až geometrické navázání obou základních hmot bez přesahu střechy, komín posazený mimo objem domu nebo použití materiálů jednoznačně prozrazují dobu svého vzniku už z vnějšího pohledu. Vnitřní uspořádání odpovídá potřebám současné rodiny, obytný prostor se začleněnou kuchyní a oddělení intimní zóny ložnic s koupelnami je zcela v souladu s představami dnešních klientů. Kdybychom dispozici srovnali s mnohými stavbami lidové architektury minulosti, najdeme ale některé společné rysy: obytný prostor (jizba s pecí), střední průchozí chodba (vstupní síň), na opačné straně vedlejší prostory (komora, později další místnost). Že bychom v dlouhém vývoji bydlení konečně dospěli k moudrosti našich předků?

Pro obytné místnosti stavba využívá jen přízemí, minimalistické pojetí interiéru s viditelnými tvárnicemi bez omítek podtrhuje současný charakter domu. Podkroví zůstává volné jako klasická půda. Zateplený je jen strop, ne střecha, což vedlo k úsporám materiálu, a přitom je půda rezervou pro případné změny v potřebách svých obyvatel. Další úspory přinesly venkovní obklady ze zbytkového materiálu z palet s tropickým dřívím. Půvabná nepravidelnost obkladu sice časem zanikne v jednolitější šedi, ale dům tím „dozraje“ a ještě lépe zapadne do svého okolí.

O domu s nejvyšším oceněním v soutěži Nový domov 2005 říká jeho majitel: „Snažil jsem se jako investor postavit prostý, moderní venkovský dům očištěný od všech zbytečností, ale obsahující vše důležité pro pospolitě žijící rodinu v 21. století. Před očima jsem měl model renesančního člověka, který měl vše podstatné pro život a práci, ale nebyl obklopen pitomostmi. Má rodina má za to, že se nám to povedlo.“

Počet členů rodiny: 4

Podlahová plocha: 180 m²

Konstrukce: tvárnice suchého zdění, dřevo

Použité materiály: tvárnice, smrkové dřevo, tropické dřevo – odpad

Způsob vytápění: plynový kotel a solární panely pro ohřev TUV

Generální dodavatel: IPM Building Kolín, ARA Konárovice

Realizace: 2005

Věra Konečná

Připraveno pro publikaci České bydlení, Domy (Prostor – architektura, interiér, design, 2005)

Foto Filip Šlapal

www.prostor-ad.cz