Domek v Horních Počernicích

19.11.2020 Individuální bydlení, Rodinné domy

Markéta Cajthamlová, Šárka Sodomková
/ Na malé parcele mezi návsí s kapličkou, hlavní cestou a pěšinou vyrostl venkovský domek na místě původního kamenného stavení.

*

Dům respektuje půdorysnou stopu bývalého objektu, stejně jako on je umístěn na hranici pozemku a k návsi se obrací jen několika úzkými okny. Obytné prostory přisvětlují pásy oken těsně pod stropem, ale plně se dům velkými okny otevírá teprve do soukromí své zahrady, chráněné ze zbývajících stran kamennou zdí, pietně postavenou z rozebraného původního domku. Zastavění okraje parcely, a tím vytvoření intimního dvorku bývalo odedávna pravidlem pro bydlení na venkově. Kontakt s terénem, ochrana soukromí a respektování měřítka jsou mnohem závažnější požadavky pro zakomponování novostavby do stávajícího komplexu než šikmá střecha, jejíž funkce už dávno ztratila smysl.

Stavba se skromně omezila na prostory nezbytně nutné pro správný chod domácnosti, logické vazby v dispozičním řešení vyloučily veškeré chodby. Půdorys domu má tvar písmene U, dvě obytná křídla jsou propojena střední částí se vstupní halou, hygienickým a technickým zázemím. Na halu navazuje
z jedné strany obytný prostor se začleněnou kuchyní a jídelnou, protější křídlo tvoří tři ložnice, poslední byla dostavěna později. Interiér domu sjednocuje šikmý dřevěný strop s viditelnými trámy pultové střechy, svažující se do zahrady. Přestože z ulice působí stavba jako čistý hranol, uvnitř navozuje pocit tradičního domu. Jemný náznak sounáležitosti k šikmým střechám
a návaznost na tradiční výstavbu použitými materiály přitom nic nemění na skutečnosti, že celým pojetím dům přiznává dobu svého vzniku a patří k moderní architektuře. Majitelé jsou přesvědčeni, že spolupráce s architekty se jim vyplatila, stejně jako trpělivost a roční souboj s úřady, než byl projekt s plochou střechou konečně schválen.

Počet členů rodiny: 4
Podlahová plocha: 114 m²
Konstrukce: Isospan, dřevo
Použité materiály: smrkové dřevo s bílým lazurovacím nátěrem, omítka, kámen, sklo
Způsob vytápění: plynový kotel, podlahové topení
Dodavatelé: VIK Praha, Truhlářství Čermák

Věra Konečná pro publikaci České bydlení, Domy (Prostor architektura, interiér, design)
Foto Ester Havlová

 

www.prostor-ad.cz