21 řadových domů v Bratislavě

09.12.2021 Individuální bydlení, Rodinné domy

Matúš Vallo a Oliver Sadovský / VSA
/ Charakter bydlení v městské zástavbě je na rozhraní bytů a rodinných domů. Předsazené garáže vytvářejí intimní prostor malé zahrádky.

*

Komplex rodinných domů řadové výstavby „Pěkné bydlení“ je situovaný v slunečném prostředí jižních vinic Nového Města, v lokalitě Slanec – Pěkná cesta.

V dané lokalitě je postavených  21 rodinných domů rozdělených do tří sekcí. Jde o tři typy rodinných domů. Řadový dům, levý rohový a pravý rohový. Uliční prostor je ohraničený garážemi, které se dostávají do přední části parcely, a vytvářejí tak intimní zónu využívanou na relaxaci, úzce propojenou s obytným prostorem. Dům je třípodlažní s terasou na každém poschodí. V přízemí se nachází obývací pokoj spojený s kuchyní, v 2. NP jsou dva dětské pokoje a menší pracovna doplněny koupelnou s toaletou. Na 3. NP je situovaný samostatný rodičovský blok s vlastní terasou a hygienickým zázemím.

Typ 1: Rohový dům – celková užitná plocha 162 m²
Typ 2: Řadový dům – celková užitná plocha 138 m²
Typ 3: Rohový dům – celková užitná plocha 162 m²

Autorská zpráva
Foto archiv autorů

*

Realizovali jste 21 řadových domků v Bratislavě Rači-Slanec. Bylo pro vás použití zelené barvy a „imitace“ zeleně reakcí na hustější zástavbu, náhradou za větší plochy zahrad se zelení, obvyklých u individuálních domů?

Zadáním investora bylo vytvořit bydlení někde mezi rodinným domem a bytem. Výsledkem je byt na třech úrovních s mini grilovací zahradou, střešní terasou s výhledem a čtyřmi parkovacími místy. Nezastavěné plochy jsme se snažili maximálně zazelenit. Zatravnili jsme i parkovací stání před domem, a když se nám v ulici objevilo 21 garážových bran, „zatravnili“ jsme je alespoň uměle – grafickým motivem. Co se týká vrchních ustoupených podlaží, ty jsme chtěli „vymazat“, aby se ztrácely na pozadí zeleného kopce za nimi. Takže odpověď na otázku je asi ano, i když jsme s „imitací“ zeleně nekalkulovali a použili ji spíše pocitově.

-věk
Z rozhovoru s Oliverem Sadovským pro časopis Výhledy

 

*

*

*

*

*