Víkendový dům – stodola Osoblažsko

07.01.2022 Individuální bydlení, Rekonstrukce, Rekreace, relaxace

Tomáš Bindr / Atelier 38
/ Koncept víkendového domu je postaven na principech a sémantických znacích stavebního typu charakteristického pro dané území.

*

Víkendový dům získal Cenu odborné poroty v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje.

*

Osoblažsko ve Slezsku, nejchudší oblast České republiky spojená s okolním světem pupeční šňůrou úzkorozchodné železnice. Bohem zapomenuté území hospodářských stavení a stodol.  A právě na principech a sémantických znacích tohoto stavebního typu vernakulární architektury je postavený koncept víkendového domu – stodoly.

Kamenné pilíře, za kterými je umístěno zázemí domu, definují volné obytné prostory.  Obytné prostory se otevírají vertikálně do přiznaného krovu a horizontálně po odsunutí dřevěných posuvných „vrat“ propojují obě strany exteriéru. Krajina tak volně prochází domem…

Pohyb domem v podélném směru je rytmizovaný prostřídáním vertikálních osvětlených prostorů s nepřímo osvětlenými nízkými prostory zázemí. Komprese a dekomprese…

V konstrukcích, v exteriéru i v interiéru jsou použity přírodní materiály. Pálená hlína, kámen, dřevo s přiznanými kotevními prvky z kovu.

Dům je zděný z porothermu, strop a krov je dřevěný. Střešní krytina je břidlicová položená na PUR panelech.

Autorská zpráva
Foto Jana Labuťová, Jiří Vaněk

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*