Suterénní byt v Praze 6

10.09.2021 Rekonstrukce

Michaela Košařová, František Košař
/ Denní světlo do původně temných prostor přivádějí francouzská okna, která vedou na nově vzniklou terasu anglického dvorku přes celé průčelí.

*

Před více než rokem nás oslovil mladý pár, který se věnuje modernímu cirkusu, se žádostí zrekonstruovat suterénní byt v Praze 6. Suterén je součástí vícegeneračního rodinného domu.

Pár v suterénním prostoru obýval pouze jeho část, suterén povětšinou sloužil jako technické podlaží se skladem pro celý dům. Denní světlo procházelo do prostor pouze přes malá zamřížovaná okna s anglickými dvorky. Světelné podmínky pro bydlení byly tristní.

To byl hlavní důvod vybudovat anglický dvorek přes celé jižní průčelí domu. Potřebné světlo do obytných místností přivádíme francouzskými okny, která vedou na nově vzniklou terasu.

Terénní úpravy nového dvoru jsou členěny na dvě opěrné zídky, které se sbíhají u terénního schodiště. Opěrky jsou vyskládány z betonových svahovek, které prorůstají zelení, a tak se svah brzy stane zeleným terénem.

Investoři dávají přednost barvám, proto jsme zvolili mnohobarevné řešení materiálů a povrchů. Například žlutý pokoj (žluté dveře, žluté elektrické zásuvky), zelená ložnice, červený hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou apod. Barevná mozaika je pak v koupelně, v kuchyni a na venkovních terasách ve dvoře. Barvy vnitřní prostory prozářily a barevná hra se vyplatila. Barva na terasách zase dvorek opticky vyzdvihuje.

Autorská zpráva
Foto archiv autorů

*

*

*

*

*

*

*

*