Střešní okna pro památkově chráněné domy

16.05.2012 Okna, dveře, vrata, zimní zahrady, Rekonstrukce, Střechy, fasády

Na rozdíl od fasádních špaletových oken či malých střešních oken
nemáme pro větší střešní prosklení historický vzor, který by se mohl
doplnit o nové parametry. Na půdách se prostě dřív nebydlelo.

*

Komerční prezentace

*

Solara na stráži proti europrosklení na střechách

Střešní okna či střešní prosklení určená pro památkové cenné městské
a vesnické domy jsou moje srdeční záležitost. Jejich výrobě se věnujeme více jak deset let. V posledních měsících hledáme partnera v obci památkářů, architektů, projektantů či odborných firem, jež má zájem památkovou citlivost našich střešních oken a prosklení dále rozvíjet, případně přijít s novým prvkem prosvětlení podstřeší.

Střešní okno Solara KLASIK, KLASIK Lungo a KLASIK Rondo

Na berlínském veletrhu Bautec jsme v únoru 2012 představili nová česká dřevěná střešní okna pro památkově cenné objekty. Jde o repliky původního střešního výlezu s tepelně-izolačními parametry střešního okna. Základní čtvercový typ Solara KLASIK je nyní doplněný prodlouženým Solara KLASIK Lungo a v horní části půlkulatým Solara KLASIK Rondo. Technicky a funkčně všechny tři typy dostaly lehoučké pístové otevírání převzaté z automobilového průmyslu a nastavitelné závěsy pro jednoduché seřízení při montáži či pozáručním servisu.
Do další sezóny uvažujeme také o výklopném provedení se závěsy v horní části střešního okna.

Solara HISTORIK hledá vzor historického ateliérového okna

Na rozdíl od fasádních špaletových oken či malých střešních oken typu Solara KLASIK není pro větší střešní prosklení k dispozici estetický vzor, který by současný řemeslník mohl vzít a „pouze“ doplnit o funkční a tepelně izolační parametry. Na půdách se prostě dřív nebydlelo a světlíky z hustě členěných kovových svařenců vyplněné jednoduchým sklem se jako skutečný vzor použít nedají. Požadavky úřadů se často omezí na „kovovou konstrukci“, ze které se v reálu stane zcela moderní hliníková stavebnice.

Zhruba od roku 2007 vyrábíme a dále vyvíjíme řadu střešního prosklení Solara HISTORIK, u které dbáme na co nejštíhlejší profily pro členění prosklené plochy a osazujeme pokud možno malá otevíravá křídla. Rádi bychom s odborníky na památkové objekty navrhli několik základních sestav otevíravých a fixních prvků s vhodnými poměry stran a provedení výklopných otevíravých křídel.

Tradiční výroba střešních oken

Solara, s.r.o., je tradiční výrobce dřevěných střešních oken. Řemeslná výroba
v kulisách středně velké rodinné firmy nás baví. A navzdory tomu, kam většina stavebního sektoru směřuje, kolem sebe vidíme úspěšné firmy i živnostníky, kteří dělají věci na míru, z tradičních pravých materiálů a s osobním přístupem v komunikaci. Stojíme s Bernardem a dalšími na stráži a tvoříme věci, které mají – věřím – trvalejší hodnotu.

Mrg. Jakub Formánek
Solara, s.r.o.

*

Zajímavé odkazy:
www.solara.cz/celorocni-tepelny-komfort
www.solara.cz/KLASIK
www.solara.cz/stresni-proskleni-historik