- Bydlení IQ - http://www.bydleni-iq.cz -

Rekonstrukce rodinných domů v Montfoortu

BouwhulpGroep
/ Nizozemský projekt De Poorters van Montfoort řeší rekonstrukci konceptem aktivního domu s využitím solárních technologií.

*

Přibližně polovina stávajících budov v Evropě pochází z let 1945 až 1980. Řada z nich je ale zastaralá a zaostává za novostavbami komfortem i vnitřním prostředím. Ani budovy v Nizozemsku nejsou výjimkou. Nejméně dva miliony z celkem dvou a půl milionu nájemního bydlení v zemi budou v příštích deseti letech vyžadovat rekonstrukci.

Nizozemský projekt De Poorters van Montfoort se zabývá rekonstrukcí budov podle konceptu aktivního domu s využitím solárních technologií v nizozemském městě Montfoort, ale lze jej uplatnit kdekoliv. Zdejších 92 rodinných domků poskytovalo cenově dostupné bydlení pro místní rodiny od 70. let 20. století. Po téměř 40 letech jsou ale domy opotřebované, na poměry 21. století nepohodlné a trpí řadou nedostatků: průvan, málo světla, enormní náklady na energii a celkově malá obytná plocha.

Rekonstrukce přinesla nový, modernější vzhled domů, především ale změnila život jejich obyvatel. Architekti využitím podkroví zvětšili užitnou plochu, získali prostor pro střešní terasu, a do interiéru tak přichází větší množství světla. Změn doznalo i přízemí, první patro a schodiště. Dobré vnitřní prostředí je klíčovým parametrem aktivního domu, návrh musí být zpracován tak, aby se dosáhlo kvalitního denního osvětlení, tepelného prostředí a ovzduší v domě. Větrání je zajištěno strategickým rozmístěním fasádních a střešních oken
s nízkoenergetickým trojsklem ve všech podlažích. Otevřením dálkově ovládaných střešních oken v nejvyšším patře otevřeného schodišťového prostoru vznikne komínový efekt, který odvede vzduch z dolních podlaží skrze střechu pryč. Tato strategie zajišťuje chlazení v letních měsících, v zimě pak cirkulaci vzduchu zajišťuje mechanická ventilace řízená čidly koncentrace CO2.

V celosvětovém měřítku mají vytápění, klimatizace a elektrické spotřebiče 40% podíl na celkové spotřebě energie v domě. Energetická účinnost a spotřeba energie jsou tak s ohledem na životní cyklus domu důležité faktory z hlediska klimatických změn i snižování celosvětové spotřeby energie. Konstrukce, orientace i stavební materiály aktivního domu jsou tedy optimalizovány pro využívání „zelené“ energie a zároveň její minimální spotřebu.

Dodávku elektřiny zajišťují solární panely a kolektory na střeše každého domu. Domy jsou vytápěny tepelným čerpadlem, které získává energii pro provoz ze solárních modulů na střeše. Tím se snížila spotřeba tepla v domech na méně než pětinu a celková spotřeba energie je méně než poloviční oproti stavu před rekonstrukcí. Domy v Poorterstraatu získaly po rekonstrukci podle konceptu aktivního domu energetický štítek A++. Rekonstrukce má snížit náklady na energie na jeden dům o 130 eur měsíčně, což je více, než o kolik v důsledku rekonstrukce vzroste nájemné.

Tisková zpráva VELUX

*

www.bouwhulp.nl [1]