Rekonstrukce bytu v secesním domě

06.01.2020 Rekonstrukce

Vaida Kraus / vaidaDESIGN
/ Zdevastovaný byt se proměnil v moderní bydlení, a přitom si zachoval původní atmosféru prvorepublikových domů.

*

Zahraniční podnikatel jezdí do ČR pravidelně, Prahu si zamiloval a podle svých slov se tu dávno necítí jako turista, vnímá ji spíše jako svůj druhý domov. Rozhodl se koupit starší byt a zrekonstruovat ho, protože si přál osobité bydlení, nikoli v developerském projektu. Tak se dostal k prvorepublikovému domu v klidné ulici přímo v centru města a krásnému bytu, který byl ovšem
v doslova dezolátním stavu.

Úkolem rekonstrukce bylo vytvořit prostor, který ctí půvab minulého století.
Byt se měl proměnit v moderní bydlení, a přitom si zachovat originální secesní atmosféru. Náročnou rekonstrukcí se podařilo zachovat řadu původních prvků od parket po dveře, doplnil je současný design i starožitné skvosty.

Většina otázek se řešila na dálku, během pěti měsíců přijel majitel do Prahy dvakrát, abychom společně vybrali nábytek, materiály a okenní dekorace. Volbu dalších věcí, například výběr dlažby, zařizovacích předmětů do koupelny či osvětlení majitel schvaloval jen e-mailem.

Prostoru neskutečně prospělo zachování a zrestaurování parketových podlah a původních dveří a oken. Ačkoli to byla dlouhá a těžká cesta, vyplatila se. Původní byt působil téměř depresivně. Zničené stoleté parkety, hrbolatá podlaha, zestárlé podhledy snižovaly stropy. Repasování dveří a oken vyžadovalo nejen pečlivou práci, ale hlavně pevné nervy, aby realizační firma vydržela až do konce a nevyměnila vše za nové.

Stejný příběh se opakoval u parket. Podlahy měly různé výšky, parkety se brousily třikrát, část se vyměnila, opravovaly se spáry. Bylo to hodně náročné a chvílemi jsme uvažovali o tom, že parkety odstraníme a položíme nové. Naštěstí se díky pracovitosti a trpělivosti parketáře zachovaly a jsou chloubou bytu.

Pečlivě se vybíraly kvalitní solitérní kousky z masivu, které doplnily nábytek vyrobený na míru: designové kusy prověřených značek i historické předměty ze starožitnictví – tam se objevilo třeba svítidlo do vstupní haly a křišťálový lustr z 30. let, který se stal dominantou obývacího pokoje.

Kované dobové prvky připomínající design původních dveří se objevují na dvoukřídlé posuvné věšákové stěně v předsíni, která zakrývá rozvaděč,
a další technické náležitosti bytu, jež tak neruší čistotu interiéru. Obě ložnice
a obývací pokoj zdobí fotografie staré Prahy.

Barevně se interiér ladil v přírodních tónech, které prostoru sluší, dodávají mu čistotu a vzdušnost. Harmonická kombinace bílé a přírodního dřeva je doplněna jemnými doteky šedé a ozvláštněna nápadnou tapetou s florálním motivem v jídelně. Ta je uklidňující a evokuje prosluněná nedělní odpoledne blahobytného počátku 30. let.

Protože do Prahy jezdí majitel bytu přibližně šestkrát do roka, původně zamýšlel pronajímat byt turistům v době své nepřítomnosti. Když ale začaly práce na rekonstrukci nabývat jasnější podoby, bylo mu jasné, že do prostoru nebude jednoduché vpustit „cizí“ nájemníky. Nakonec se tedy rozhodl, že jej bude využívat pouze on a jeho rodina.

Plocha bytu 96 m2.

Autorská zpráva
Foto Lukáš Hausenblas