Rekonstrukce bytu v Černých polích

18.02.2019 Rekonstrukce

Jan Sedláček, Václav Navrátil / SENAA
/ Nalézt eleganci a ztracenou důstojnost značně opotřebovaného bytu se pokusila přestavba interiéru bytu v brněnských Černých Polích.

*

Investoři, mladý manželský pár s dítětem, koupili příjemně velký byt o rozloze 110 m2, který byl již značně vybydlený a v nevyhovujícím technickém stavu. Z původních prvků, které by se daly použít, zůstaly jen vstupní a interiérové dveře a také dřevěné parketové podlahy. Rozvody topení a plynu byly necitlivě vedeny viditelně po zdech, okna byla již bohužel vyměněna v celém domě za plastová.

Hlavním zadáním bylo upravení nepraktických dispozic a vytvoření dostatečného prostoru včetně zázemí pro život čtyřčlenné rodiny. Zároveň jsme společně s investory od začátku mluvili o možnosti obnovy a doplnění původních interiérových prvků a hledání těch soudobých, které je vhodně doplní. Šlo tedy o to, nalézt vyváženost starého a nového.

V průběhu debat nad rozvržením bytu se ukázalo, že potřebu změny vyvolává nevyhovující umístění jediné koupelny. Také poloha původní kuchyně, která byla oddělena od obytného prostoru, a na něj navazující průchozí ložnice nás vedly k přehodnocení rozvržení celého bytu.

Z něj jasně vyplynul požadavek na umístění hygienického zázemí blíže do středu dispozice a propojení kuchyně s obytnou částí. Touto změnou vznikly dva dostatečně velké pokoje a také dvě samostatné koupelny. Součástí návrhu nové dispozice je také malá pracovna a technická místnost s pračkou, sušičkou výlevkou a kotlem.

Pečlivě obnoveny a repasovány byly původní dvojkřídlé dveře. Z důvodu zachování původního historického charakteru bytu jsou v kuchyni, obytném prostoru, pracovně a v dětském pokoji použity stávající dřevěné parkety s rybinovým vzorem, předsíň a koupelny byly sjednoceny dlažbou z velkoformátového kamene. Byly provedeny kompletně nové rozvody topení, vody, elektřiny. Veliký důraz byl kladen na výběr koncových prvků.

Pevné vestavné kusy nábytku byly doplněny o solitérní pohovky, stolky, komody a designová světla, vše v jemných přírodních barvách, které dodávají bytu příjemnou domácí atmosféru.

Autorská zpráva
Foto David Korsa

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*