Prádelna

15.11.2021 Rekonstrukce, Rekreace, relaxace

Markéta Součková, Krištof Hanzlík, Eliška Martínková, Vavřinec Veselý, Martin Gaberle / COLL COLL
/ Přestavba prádelny na básnický ateliér na půdě staroměstského činžáku.

*

Siegfried nám ukázal svou báseň Incomplete Sentence čerstvě publikovanou
v B O D Y magazine. Nejlépe prý vystihuje jeho náladu, lépe než jakékoliv zadání. Je lehce podzimní, lehce melancholická.

Poklad na staroměstské půdě bývalé prádelny jsme viděli hned, Josefov přede dveřmi, pět pater schodů místo návštěvy tělocvičny, omítka nasáklá stoletím opakované očisty. Pro básnický ateliér nemůže být lepší místo. Myšlenky jsou vpité přímo do podstaty domu. Blízko nebi, s rušným městem u nohou.
Přestavba půdy je součástí projektu TheEmerald od UrbaniumConcept, kde je každý byt staroměstského činžáku navržen v jiné atmosféře. Hlavním cílem projektu je vytvoření komfortního bydlení, a zároveň maximální zachování historických kvalit. Proto jsme vše museli vymyslet tak, abychom udrželi neopakovatelnou náladu celého prostoru a zařídili pohodlné psaní, nebo občasné přespání.

Postel je nakonec největším objektem, který dělí prostor na několik pocitových místností. Na třiceti jedna metrech čtverečních tu najdete obstojné bydlení včetně šatny, kuchyně, koupelny, pracovny i ložnice. Rozvody jsou přiznané
v trubkách, je to přece prádelna. Nábytek, který se ukrýval na vedlejší půdě, bylo potřeba trochu oživit a upravit. Skříň jsme museli přeříznout v půli, aby prošla dveřmi, do stolku zabudovat elektrický vařič, z prádelních kamen v rohu udělat dřez nebo ze dvou postelí udělat jednu nově polstrovanou jemným brokátem. Do tvrdého prostoru tak vstoupila měkkost a pohodlí. Vše, čeho se každodenně dotýkáme, je nové, pozadí ale tvoří původní stav věcí.

Téma očisty zůstává stále středobodem tohoto interiéru, vana stojí v prostoru na čestném místě přímo proti vstupním dveřím. Při koupeli je tak možné pozorovat nebe, a v zimě bílé květy, které na okno kreslí mráz.

Produkty:
Zásuvky a vypínače/THPG/na povrchu stěn
Baterie/SaphoAntea Bronz/vana, výlevka, dřez, umývátko, WC
Lampy/Industrial antik, antik Spomyšl
Nábytek/antik Spomyšl, Aron antik, úprava na míru, repase/postel, skříně, stůl a židle
Zrcadla/COLL COLL design/nad postelí a nad umyvadlem
Zámečnické výrobky/COLL COLL design/garnýže nad okny a nad vanou, mřížka ventilátoru, dvířka výlevky, podnož umývátka, háčky

Autorská zpráva
Foto BoysPlayNice www.boysplaynice.com