Interiér rodinného domu z 90. let

19.03.2020 Individuální bydlení, Rekonstrukce

Petr Venclovský, Anna Venclovská / VENCLOVSKY/ARCHITEKTI
/ Přestavba interiéru
zabydluje společenskou zónu od vstupu a pokoje hosta po kuchyni s jídelnou a obývací pokoj.

*

Dispoziční úpravy, vybavení interiéru na míru vyrobeným nábytkem, textilem
a doplňky. Řešení osvětlení, audio a video systémů.

Dům
Jedná se o rekonstrukci části interiéru v rodinném domě, který byl dokončen někdy na přelomu tisíciletí a odpovídala tomu dispozice i estetika. Naštěstí je dům na výjimečném místě a v podstatě fungoval dobře, i když bychom si to samozřejmě dokázali představit jinak, lépe.
Byli jsme požádáni o pomoc s optimalizací stávajícího a klient si ani nepřál velké stavební zásahy. Dnešní majitelé v domě bydlí už několik let a za tu dobu si odzkoušeli jeho obývání, takže už na prvním setkání nám ukázali
a vyjmenovali několik míst a bodů, se kterými nejsou spokojeni. K těm jsme nějaké přidali a postupně na ně hledali odpovědi.
Zadáním bylo zařídit a zabydlet část domu, do které vstupuje návštěva,
a společenskou zónu.
Počínaje vstupem, který je u domu velmi důležitý, pokojem pro hosta, kuchyní s jídelnou a konče hlavním obývacím pokojem. Důležité bylo, kudy se skutečně chodí, které dveře jsou nadbytečné, kde naopak chybí. Kde studí podlaha, kam se chcete dívat při vaření, kam z křesla, kde se bude poslouchat hudba, kde se sejde rodina na Vánoce. Mimoto jsme nově vyřešili osvětlení a určená místa v domě jsme propojili audio/video systémem.

Materiály
Interiér měl být funkční, řemeslně kvalitní, vřelý, jasný. Jako hlavní materiál pro nábytek jsme zvolili olejovaný masivní dub, pro šatní skříně a korpusy kuchyně vanilkový laminát, pro podlahy světle šedé teraco. Některé části a menší kusy nábytku jsou v matném barevném laku. Maximum je navrženo a vyrobeno atypicky včetně všech úchytek, dveří, svítidel, dubového stolu a nástěnky
v jídelně, anebo háčkovaného pufu a kávového stolku v obývacím pokoji, zrcadla s žárovkou na chodbě…

Vstup
Ve vstupní chodbě jsme stávající dřevěné dveře vyměnili za hliníkový rám prosklený průsvitným connexem, aby dovnitř pronikalo co nejvíce světla. Hned v zádveří je dubový botník s koženými sedáky (4 m dlouhý) s věšákem. Záda kryje dubový panel se soustruženými věšáky. Vedle oválné zrcadlo
s pokovenou žárovkou. Naproti zabudované šatní skříně.

Pokoj pro hosty
Pokoj pro hosty, pro cvičení a poslech hudby je pro zútulnění vytapetován přírodní tkanou tapetou a podlaha je pokryta vlněným kobercem. Vanilkové šatní skříně s pracovním koutkem a provazovými úchytkami tvoří celou jednu stěnu. Futon pro příležitostné spaní, polička s lampičkou na skřipec a stojací lampa pro intimní osvětlení. Naproti dveřím nízká dubová komoda. Na stropě textilní svítidlo.

Kuchyně
Kuchyně byla hlavním důvodem, proč majitelé uvažovali o přestavbě interiéru. Původně byla rozdělena do dvou částí linkou ve tvaru L a ačkoliv má plochu přes 26 m2, pořádná jídelna se do ní nevešla. Zazděním dveří do obývacího pokoje jsme získali stěnu pro vysoké skříně s troubami, lednicí a spíží. Pod okny s výhledem do zahrady je maximum pracovní plochy s vařením. Před okny jsou skleněné police na byliny. Hlavní dveře jsme rozšířili a nepoužívané dveře do chodby jsme nahradili vestavěným skleníkem. V rohu místnosti jsou kyvné dveře do skladu s mrazákem a stohovatelnými židlemi. Čelní stěna s policemi na kuchařky a grafickou tapetou pro lepší apetit. Uprostřed je rozkládací dubový stůl pro větší společnost, osvětlený lustrem z dubové dýhy. Podlahu tvoří temperované jemně šedé teraco.

Obývací pokoj
Obývací pokoj je dlouhá místnost s výhledem a balkonem, kterou jsmerozdělili do dvou částí s odlišným charakterem užívání.
První část – sezení u krbu a knihy. Součástí dubové knihovny je i sezení
v rohovém okně a skrytý radiátor za pohovkou. Sezení v koženém ušáku, servírovací stolek s dubovou podnoží a lakovanou deskou. U krbu komoda
s ocelovou částí na dřevo. Intimní osvětlení lampionem. Stropní reflektory Flos. Šité polštářky, koberec.
Druhá část – sledování TV, filmů, poslech hudby. Dubová nábytková stěna
s audio/video technikou. Sezení Moroso Gentry, odkládací stoleček a ručně háčkovaný puf – k tomu patří také tác na kávu. Koberec.

Autorská zpráva
Foto Petr Karšulín