Interiér přízemí a půdní vestavba Praha Petřiny

16.12.2009 Individuální bydlení, Rekonstrukce

Jan Šépka
V rodinném domě byl nově řešen interiér celého přízemního bytu, podkrovní byt se rozšířil o novou místnost, ložnici s úložnými prostory.


Přestavba přízemí a půdní vestavba v třípodlažním řadovém domě z dvacátých let minulého století patří k nadčasově řešeným prostorům, které neztratily na své hodnotě ani po několika letech. Přestože realizace proběhly v jednom domě, jde o dvě samostatné akce. Interiér přízemí získal v roce 1998 Čestné uznání v Grand Prix Obce architektů, schodiště půdní vestavby získalo stejné ocenění  v roce 1999.

*

Přízemní byt

Základní myšlenkou bylo vytvoření univerzálního obytného prostoru s výškově oddělenou pracovnou, pod kterou je umístěna výsuvná postel. Byt je možné rozkládat nebo skládat podle potřeby. Všechny místnosti mají podobný otvíravý charakter – za světlým bukem se rozkládá nebo otevírá barevný vnitřek nábytku. Do místností tak vstupují vnitřní servisní prostory.

Původní bytová jednotka, orientovaná ve směru jih-sever, se sestávala ze tří obytných místností, kuchyně, předsíně, spižírny a minimálního hygienického zařízení. Ani jednu z místností nebylo možné pokládat za „srdce celého bytu“. Základem řešení tedy bylo zrušení dělicí příčky mezi původními dvěma místnostmi v jižní části bytu, a tím vytvoření ústředního prostoru, který slouží jako obývací pokoj, pracovna, ložnice a šatna. Zrušení jednoho z vchodů do původní místnosti umožnilo dvojnásobné zvětšení koupelny. Kuchyně a třetí obytná místnost, situované na sever, byly ponechány bez stavebních úprav.

Obývací pokoj plní přes den funkci obytného prostoru s pracovnou, která je výškově oddělena. Ve vytvořeném stupni je umístěna výsuvná dvoulůžková postel s nočním stolkem. Pracovna navazuje na šatník, propojený s koupelnou, a vytváří tak společně s dalšími skříněmi a úložnými prostory nábytkový komplex o různých výškách jednotlivých úrovní. Součástí pokoje je i knihovna a na ni navazující úložné prostory, které spolu s pojízdnými křesly dotvářejí celkové řešení interiéru místnosti.

Kuchyně slouží pro samotnou přípravu jídel i jako jídelna. Kuchyňská linka byla pojata jako sestava, v níž se do bukového rámu vsazují jednotlivé skříňky a spotřebiče, kryté matným nerezovým plechem. Jídelní prostor je opticky oddělen nižší částí kuchyňské sestavy, v něm je navržen jídelní stůl eliptického tvaru, nad kterým je zavěšena deska z bukového dřeva se zářivkami pro nepřímé osvětlení a s pojezdy pro závěsy.

Předsíň – vstupní prostor do všech místností – je obložena bukovým dřevem a v horní části vybavena úložnými prostory s posuvným uzavíráním. Do obytných částí vedou posuvné prosklené dveře, do koupelny a na WC jednokřídlové dveře se skrytými závěsy. V obkladu jsou zabudovány desky s policí pro umístění sošek, navazuje na něj i lavice se skříňkou na telefon.

Veškerý nábytek včetně dveří a osvětlení je vyroben na zakázku ze světlého buku, nerezových plechů a pískovaného skla. Kovové rámy a pojezdy posuvných dveří jsou opatřeny černým grafitovým nátěrem, bukové dřevo uvnitř skříní, v koupelně, šatníku a WC je přibarveno buď tmavě červeným, nebo tmavě zeleným mořidlem. Na průběžnou podlahu bytu se položily borovicové palubky, v koupelně a na WC jsou korkové desky na podlaze i na stěnách jako obklady. Na posteli, křeslech a závěsech se objevuje potahová látka ve shodných barvách s mořeným dřevem (červená a zelená), původní radiátory byly ponechány v místnostech a natřeny černou barvou.

Půdní vestavba

Podkrovní byt ve stejném rodinném domě byl rozšířen o novou místnost – ložnici s úložnými prostory. Ložnice je čistě bílá včetně vestavěného nábytku – vše je vytesáno z jednoho bílého tělesa, do kterého jsou zasazeny černé prvky zvýrazňující možnosti otvírání. Ložnice je propojena s obývacím pokojem nově vytvořeným schodištěm, které je sestaveno z překližkových desek navrstvených na sebe. Schodiště je důležitým prvkem tohoto prostoru, Je kusem nábytku nebo sochou, která nezakrývá, že je dominantním prvkem místnosti.

Autorská zpráva

Foto Ester Havlová